Wiadomości

Wielki triumf opozycji w wyborach na Słowacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Koniec wieloletniej dominacji partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) na Słowacji. Po przeliczeniu 98 proc. głosów prowadzi ugrupowanie Zwyczajnych Ludzi i Niezależnych Osobistości (OLaNO), na które zagłosował co czwarty wyborca – poinformowała stacja RMF.

Po przeliczeniu 98,1 proc. głosów prowadzi centroprawicowe OLaNO, które ma poparcie 24,96 proc. wyborców. Rządzący do tej pory Smer-SD, której twarzą jest dotychczasowy premier Peter Pellegrini, zdobył 18,38 proc. głosów.

– Mieliśmy dwa cele: pokonać mafię Smeru i zabrać wyborców Marianowi Kotlebie. Jest już jasne, że nam się udało – powiedział lider OLaNO Igor Matovicz.

Matovicz ogłosił także, że będzie próbował utworzyć rząd m.in. z partią SME Rodina Borisa Kollara. Ludzie nakazują nam posprzątać Słowację – mówił. Podkreślił, że nie zamierza negocjować ze Smer-SD. Z mafią się nie rozmawia – mówił prezes OLaNO.

Trzecie miejsce z wynikiem 8,26 proc. zdobyła antyestablishmentowa partia Jesteśmy Rodziną (SME Rodina). Na czwartej pozycji plasuje się skrajnie prawicowa Partia Ludowa Nasza Słowacja Mariana Kotleby. Jak na razie wszystko wskazuje, że nacjonaliści zdobyli 8,01 proc. głosów.

Do parlamentu dostaną się prawdopodobnie także liberałowie z Wolności i Solidarności (6,12 proc.) oraz partia byłego prezydenta Andreja Kiski Za Ludi (5,71 proc.).

W słowackim parlamencie zasiada 150 posłów. Według obecnych danych OLaNO zdobyłoby 53 mandaty, Smer-SD 38, SME Rodina i kotlebowcy po 17, SaS 13, a Za Ludi – 12.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!