Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W rocznicę stracenia ppłk Łukasza Cieplińskiego, mjr Adama Lazarowicza, mjr Mieczysława Kawalca, kpt. Franciszka Błażeja, kpt. Józefa Rzepki, por. Karola Chmiela i por. Józefa Batorego w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Młodzież odruchowo ceni cechy, cnoty, którymi charakteryzowali się żołnierze podziemia antykomunistycznego. Wierność, lojalność, zdolność do poświęceń, miłość, solidarność, pragnienie sprawiedliwości. To jest coś, co każdy młody człowiek ma w sobie – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info prof. dr hab. Tomasz Panfil z IPN.

– Dlaczego wciąż jest tylu Polaków uparcie trzymających się wersji, że Żołnierze Wyklęci byli bandytami i wichrzycielami sprzeciwiającymi się „wyzwoleniu”? Jeżeli w ten sposób zadamy to pytanie, to od razu będziemy mieli odpowiedź. Pamięci o Żołnierzach Wyklętych przeciwstawiają się ci, którzy teraz są, a wcześniej byli ich przodkowie – ojcowie, dziadowie – beneficjentami owego rzekomego „wyzwolenia” i ustanowienia w Polsce nowego ustroju – zauważył prof. Panfil.

– Krytyków Żołnierzy Wyklętych mamy co niemiara, ale rzetelnych badaczy tego zagadnienia wprost przeciwnie. Jeżeli spojrzymy na dorobek placówek uniwersyteckich, to okazuje się, że praktycznie w żadnej z nich badań na ten temat się nie prowadzi. To samo zresztą dotyczy Armii Krajowej – powiedział dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!