Wiadomości

Wielka Parada Polskości w Wilnie – dziś Wilno jest biało-czerwone

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polacy z całej Litwy, a także z Macierzy oraz z całego świata wzięli udział w paradzie polskości, która w sobotę rano ruszyła z placu Niepodległości w Wilnie.

Uczestnicy świątecznego przemarszu przeszli aleją Giedymina przez plac Katedralny, ulicami Zamkowąi Wielką do Ostrej Bramy. Prawie dwugodzinny pochód, w którym udział wzięło 14 oddziałów ZPL z całej Litwy, polskie szkoły, zespoły artystyczne, harcerze, polskie organizacje społeczne zakończył się przed Kaplicą Ostrobramską, gdzie została odprawiona msza święta. Mszę świętą uświetnił występ zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który przybywa w Wilnie w ramach 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.

Przemarsz z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Konstytucji 3 Maja, a w tym roku również z okazji 30-lecia Związku Polaków na Litwie, już po raz kolejny zorganizował Związek Polaków na Litwie.

– Takie pochody, szczególnie dla młodzieży, są wyrażeniem swojej polskości, przynależności do narodu. Są one bardzo potrzebne – powiedział dyrektor polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie Adam Błaszkiewicz.

– Parada to nie tylko demonstracja tożsamości narodowej. Udział w niej daje poczucie dumy i jedności – mówili uczestnicy wielotysięcznego biało-czerwonego marszu, w którym nie zabrakło też flag Litwy, Unii Europejskiej, polskich strojów ludowych, polskiej muzyki i pieśni.

W czołówce pochodu szli liderzy polskiej społeczności na Litwie, posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), radni tej partii, a także przedstawiciele Rady Polonii Świata, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, liderzy organizacji polonijnych, którzy przyjechali do Wilna, by wziąć udział w marszu polskości i uroczystościach z okazji 30. rocznicy ZPL.

/TVP Info, foto: Krzysztof Tracki/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!