Wiadomości

Wielka manifetacja przywiązania do polskości w Wilnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Około 10 tysięcy Polaków przeszło dziś ulicami Wilna w pięknym biało-czerwonym pochodzie. W ten sposób społeczność polska Wileńszczyzny uczciła obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.

Pochód wyruszył w południe spod budynku sejmu i udał się aleją Giedymina, przez plac Katedralny, a następnie ulicami Zamkową i Wielką, aż dotarł pod Ostrą Bramę. Tam zebrani modlili się wspólnie w intencji wszystkich Polaków oraz niepodległości obydwu krajów.

W pochodzie wzięły udział wszystkie oddziały Związku Polaków na Litwie, polskie zespoły, szkoły i przedszkola, przedstawiciele organizacji społecznych, harcerze, a także goście z Polski oraz reprezentanci organizacji polonijnych, m.in. Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Zresztą obejrzyjmy relację filmową:

Jak pisze portal Wilnoteka, organizowany co dwa lata biało-czerwony przemarsz ulicami Wilna dla mieszkających na Litwie Polaków jest okazją do zademonstrowania przynależności do Narodu Polskiego, przywiązania do polskich tradycji, zamanifestowania swej obecności na ziemi litewskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!