Wiadomości

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 12 czołgów Challenger 2, pierwsze 4 niezwłocznie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Rishi Sunak zatwierdził plan wysłania na Ukrainę 12 czołgów Challenger 2, pierwsze pojazdy powinny zostać dostarczone niezwłocznie. Poinformował o tym brytyjski tabloid The Sun.

Według źródła z Downing Street, brytyjski premier Rishi Sunak poinformuje prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o planie dostarczenia czołgów, mówiąc, że „chce, aby nasze działania przemawiały głośniej niż słowa”. „Premier dał jasno do zrozumienia, że ​​Wielka Brytania musi dotrzymać swoich zobowiązań wobec Ukrainy, a to obejmuje dostarczenie krytycznego sprzętu obronnego i zmianę stosunku sił na polu bitwy” – podało źródło.

„Grupa czterech czołgów Challenger 2 zostanie natychmiast dostarczona do Europy Wschodniej, a wkrótce potem kolejne 8” — czytamy w publikacji. Mówi się, że Sunak prowadził w tym tygodniu rozmowy z szefami obrony i bezpieczeństwa, mówiąc im, że dostarczenie czołgów na Ukrainę powinno być priorytetem operacyjnym.

Zarówno premier Sunak, jak i minister obrony Wallace podjęli decyzję o wysłaniu pełnej eskadry po intensywnym lobbowaniu ze strony prezydenta Zełenskiego. Jak donoszą media, w poniedziałek rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie ogłosi decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Challenger 2.

Niewielka liczba czołgów zabranych z brytyjskich zapasów liczących 227 jednostek sama w sobie nie zrobi wielkiej różnicy na polu bitwy, ale będzie to pierwszy raz, kiedy jakikolwiek kraj zachodni zgodzi się wysłać swoje ciężkie pojazdy pancerne na Ukrainę. Kijów liczy, że utoruje to drogę do pozytywnej decyzji Niemiec.

Według agencji Bloomberg w przyszłym tygodniu niemiecki rząd federalny może ogłosić decyzję w sprawie dostaw zachodnich czołgów na Ukrainę. Według szefa MSZ Ukrainy Dmytra Kuleby pięć krajów jest gotowych do przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2, ale czekają na decyzję Niemiec.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!