Europa Sports Wiadomości

Wielka Brytania: Kibice krytykujący czarnoskórych piłkarzy mają być objęci zakazem stadionowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal medianarodowe.com w Izbie Gmin Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział dzisiaj, że każdy przejaw rasizmu wobec piłkarzy będzie karany zakazem stadionowym. Projekt ustawy będzie również zakładał wysokie kary finansowe dla właścicieli mediów społecznościowych w wysokości 10% ich globalnych przychodów, jeżeli te nie będą odpowiednia reagować na pojawiający się rasizm.

Premier Wielkiej Brytanii po fali ataków na czarnoskórych zawodników reprezentacji Anglii zarządził wyłapywanie w internecie osób, które przejawiają formy rasizmu. Kibice będą otrzymywali dożywotnie zakazy stadionowe. Boris Johnson zamierza zastosować twarde środki, bez wysłuchiwania ewentualnych próśb i zażaleń.

Tym, co robimy, jest podjęcie praktycznych kroków w celu zapewnienia, że reżim zakazów stadionowych zostanie zmieniony tak, że jeśli jesteś winny rasistowskich zniewag wobec piłkarzy, to nie pójdziesz na mecz. Żadnych „jeśli”, żadnych „ale”. Żadnych wyjątków i wymówek

– zapowiedział brytyjski przywódca w trakcie sesji Izby Gmin.

W tym celu powstanie specjalna ustawa, która pozwoli na prawne sankcje nie tylko wobec grup rasistowskich, ale również właściciele mediów społecznościowych będą karani za nieodpowiednią reakcję na przejawy rasizmu na ich portalach. We wtorek poinformował o planach brytyjskiego rządu przedstawicieli Facebooka, Snapchata, Twittera, TikToka oraz Instagrama.

Jeśli nie będą zdejmować nienawiści i rasizmu ze swoich platform, będą grozić im grzywny wynoszące 10 proc. ich globalnych przychodów

– oświadczył Boris Johnson.To wszystko to pokłosie przegranej Anglików w finale EURO 2020. Trzej czarnoskórzy piłkarze tj. Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayako Saka nie wykorzystali swoich szans w decydującym o wygranej konkursie rzutów karnych. Pod adresem tych zawodników padło w mediach społecznościowych wiele krzywdzących i rasistowskich komentarzy, które były szeroko krytykowane przez brytyjskich ekspertów sportowych, byłych piłkarzy oraz polityków.

Zakazy stadionowe w Wielkiej Brytanii zostały wprowadzone na mocy przyjętej w 1989 roku i nowelizowanej później ustawy o widowni na meczach piłkarskich. Zgodnie z nią sądy mogą zabraniać danej osobie chodzenia na stadiony przez okres od dwóch do 10 lat z powodu przestępstw lub wykroczeń popełnionych w trakcie meczów lub w związku z nimi. Nie obejmuje ona jednak obecnie czynów popełnionych w internecie.

Pod zainicjowaną w poniedziałek internetową petycją, by zabronić osobom skazanym za czyny o charakterze rasistowskim chodzenia na mecze piłkarskie podpisało się w ciągu dwóch dni ponad milion osób

W taki sposób umiera sport…

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!