Wiadomości

Wideorelacja z uroczystego wręczenia sztandaru 18 Dywizji Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

7 września 18 Dywizja Zmechanizowana, której proces formowana rozpoczęto przed rokiem, otrzymała sztandar, który ufundowała społeczność Siedlec, gdzie obecnie stacjonuje dowództwo Żelaznej Dywizji, oraz społeczność Łomży gdzie stacjonowało dowództwo 18 Dywizji Piechoty, której tradycje dziedziczy 18 DZ.

W skład 18 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą obecnie trzy brygady: ! Warszawska Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 19 Brygada Zmechanizowana, przy czym ta ostatnia znajduje się na razie w początkowej fazie tworzenia.

Obecnie 1. Warszawska Brygada Pancerna, która do niedawna była w podporządkowaniu 16 Dywizji Zmechanizowanej, która posiadała w związku z tym cztery, zamiast trzech brygad, ma w swoim składzie w garnizonie Wesoła:

– dowództwo i sztab;
– 2 bataliony czołgów;
– batalion dowodzenia;
– batalion logistyczny;
– patrol saperski nr 17;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Siedlce:

– dywizjon przeciwlotniczy;
– kompania saperów;
– kompania rozpoznawcza;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Zamość:

– 3. zamojski batalion zmechanizowany;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Chełm:

– 1. kołobrzeski batalion zmechanizowany;
– dywizjon artylerii samobieżnej;
– patrol saperski nr 35.

Jednostki stacjonujące w garnizonach Zamość i Chełm w październiku br. zostaną wyłączone ze składu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i podporządkowane 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jest w trakcie formowania i która obecnie ma już zorganizowany sztab i batalion dowodzenia.

W zamian 1 Warszawska Brygada Pancerna ma otrzymać dwa bataliony zmechanizowane, które mają zostać sformowane od zera i z których jeden ma stacjonować w Białej Podlaskiej.

Z kolei 19 Brygada Zmechanizowana, poza jednostkami z Chełma i Zamościa, ma otrzymać dodatkowo dwa bataliony czołgów, wyposażone w poddawane obecnie modyfikacji czołgi T-72. Jeden z nich ma zostać sformowany w Lublinie, drugim zaś jest batalion stacjonujący w Żurawicy i będący obecnie w podporządkowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zostanie on wyłączony ze składu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich po sformowaniu 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich, który ma być formowany w Nowym Sączu.

Obecnie w składzie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich znajdują się:

21 Batalion Dowodzenia – w Rzeszowie
1 Batalion Czołgów – w Żurawicy
1 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Rzeszowie
5 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Przemyślu
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej – w Kłodzku
14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej – w Jarosławiu
21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – w Jarosławiu
21 Batalion Logistyczny – w Rzeszowie
16 Batalion Saperów – w Nisku

Tymczasem już ruszyły przygotowania do sformowania 18 Pułku Logistycznego, który ma być formowany na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży.

– Tu wkraczamy w drugi etap formowania „18”, przewidziany na lata 2021–2026. Ten etap przewiduje formowanie jednostek wsparcia i zabezpieczenia dywizji. W pierwszej kolejności dokończymy rozwijanie 18. Pułku Logistycznego w Łomży, ale z dyslokacją jego elementów w innych garnizonach. Tak powstanie struktura logistyki zabezpieczająca działanie dywizji. II etap formowania przewiduje także powołanie do służby pułku artyleryjskiego, pułku przeciwlotniczego i batalionu rozpoznawczego. Te jednostki w naszej dywizji będą utworzone od podstaw i oznaczone zostaną numerem „18” – mówił niedawno gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Wiadomo już, że pułk przeciwlotniczy będzie formowany pod Zamościem.

– Dokładnie w miejscowości Sitaniec w gminie Zamość. W tym miejscu, od zera, powstanie pułk przeciwlotniczy, wybudujemy nowe koszary – stwierdził dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

– Nowy pułk przeciwlotniczy na stanie będzie posiadać Poprady oraz nowy system Narew, który wejdzie na wyposażenie wojska – dodał generał Gromadziński.

Z kolei w Nowej Dębie, w sąsiedztwie poligonu artyleryjskiego, sformowany zostanie dywizyjny pułk artylerii, do którego w pierwszej kolejności trafią kołowe wyrzutnie rakiet HIMARS, zdolne do prowadzenia ognia na „zwykłym” dystansie 70 km, ale i do rażenia celów odległych o nawet 300 km, pociskami o charakterystyce rakiet balistycznych.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!