Wiadomości

Wiceszefowa PE: Komisja Europejska powinna postawić Polskę i Węgry przed sądem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceszefowa europarlamentu Katarina Barley z SPD domaga się od Brukseli podjęcia rygorystycznych kroków wobec Polski i Węgier. Niemiecka polityk twierdzi, że walka z koronawirusem na Węgrzech i w Polsce to tylko pretekst władz, by mogły łamać praworządność i demokrację. Domaga się ona stanowczej, radykalnej reakcji Komisji Europejskiej.

– Tam, gdzie rządy państw unijnych, kontynuują prowadzone już przed kryzysem swoje autorytarne zapędy, Komisja Europejska powinna je pozwać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za naruszenie traktatów UE – przekonywała Barley w wywiadzie dla gazet sieci NRD (Redaktionsnetzwerk Deutschland). – W niektórych krajach unijnych istnieje obecnie ogromna pokusa, by pod płaszczykiem zwalczania pandemii zapewnić sobie nieograniczone uprawnienia – podkreśliła Niemka.

Zdaniem wiceszefowej PE, rządzące w Polsce PiS za wszelką cenę chce przeforsować wybory prezydenckie w maju. Barley twierdzi, że według wielu prawników zmiany w kodeksie wyborczym są niezgodne z polską konstytucją.

– Dla przyszłości UE jest decydujące, by walka z pandemią była zgodna z europejskimi wartościami liberalnej demokracji. Jeżeli rządy krajowe to kwestionują, Komisja Europejska musi interweniować jako strażniczka traktatów – zaznaczyła niemiecka polityk.

/dorzeczy.pl, dw.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!