Wiadomości

Wiceszef MSWiA o pakcie migracyjnym: Nie będzie ma to przyzwolenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki przedstawił stanowisko polskich władz ws. paktu migracyjnego UE.

W Luksemburgu przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych krajów członkowskich Unii Europejskiej dyskutują nad propozycją reformy prawa migracyjnego i azylowego. Chodzi o pakt migracyjny, który wprowadza tzw. obowiązkową solidarność. Projekt przewiduje trzy możliwe reakcje w stosunku do migrantów: relokację, wsparcie finansowe lub działania operacyjne.

Szwecja, która obecnie sprawuje prezydencję w UE, zbiera opinie państw członkowskich nt. podejścia do migrantów. Ma to pomóc w sformułowaniu ostatecznej propozycji, która powinna zostać przedstawiona krajom unijnym w najbliższym czasie.

Rząd Szwecji chce, by propozycja, zwana “podejściem ogólnym”, została zaakceptowana przez ministrów spraw wewnętrznych do 8 czerwca. By przegłosować propozycję, konieczna jest większość kwalifikowana, zatem samotny sprzeciw Polski nie miałby wpływu na głosowanie. Kwestia migrantów będzie prawdopodobnie rozpatrywana podczas szczytu Unii Europejskiej pod koniec czerwca. Umowa między Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej zakłada, że reforma systemu migracyjnego i azylowego powinna zakończyć się na początku przyszłego roku.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!