Wiadomości

Wiceszef Komisji Europejskiej przygotował pozew przeciwko Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przygotował pozew do unijnego Trybunału przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym; ostateczną decyzję podejmą w środę unijni komisarze – ustaliło nieoficjalnie Polskie Radio.

W poniedziałek o przygotowaniach do środowego posiedzenia komisarzy rozmawiali szefowie ich gabinetów. I na tym spotkaniu – jak dowiedziało się Polskie Radio – poinformowano, że Frans Timmermans w środę zaproponuje skierowanie pozwu przeciwko rządowi w Warszawie do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Wiceszef Komisji ma przyjść z dwustronicowym uzasadnieniem decyzji. Zdaniem kilku urzędników jest niemal przesądzone, że będzie zgoda komisarzy na skierowanie pozwu.

To ostatni etap w postępowaniu o naruszenie unijnego prawa. Komisja rozpoczęła je w lipcu, kwestionując przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego, także I Prezes, w stan spoczynku. Według Komisji grozi to upolitycznieniem sądu. W sierpniu Bruksela wysłała drugie upomnienie domagając się zmian w ustawie.

W ubiegły piątek Polska przysłała odpowiedź, odrzucając zastrzeżenia Komisji i uznając je za bezzasadne. Rząd w Warszawie napisał, że reforma sądownictwa była konieczna i że ustawa o Sądzie Najwyższym nie łamie niezawisłości sędziów. Wskazał też na brak kompetencji Unii do zajmowania się tą kwestią.

Reforma sądownictwa ma być tematem jutrzejszego wysłuchania Polski na unijnej naradzie ministerialnej w Brukseli. Komisję Europejską na tym wysłuchaniu będzie reprezentował Frans Timmermans, który w środę zda komisarzom relację z posiedzenia.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!