Wiadomości

Wiceprezes NIK złożył do prokuratury zawiadomienie na Mariana Banasia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do Warszawskiej Prokuratury Okręgowej wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Złożył je wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba, a dotyczy ono popełnienia przestępstwa przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

– Uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, które miało polegać na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków „w związku obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach wbrew przepisom ustawy” oraz angażowaniu kontrolerów „w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy”, „nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, jak również ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej” – atwierdza Tadeusz Dziuba.

– Aktualnie prokuratura analizuje treść zawiadomienia w ramach postępowania sprawdzającego – przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Wiceszef NIK Tadeusz Dziuba, poinformował organy śledcze o niewłaściwych, jego zdaniem, działaniach Mariana Banasia. Chodzi o powołanie doradców społecznych, którzy otrzymali dostęp do informacji objętych tajemnicą kontrolerską, wśród nich jest syn Bansia. Dziuba wspomniał również o niejasnych, w jego opinii, powołaniach na wysokie stanowiska dyrektorów i wicedyrektorów, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji oraz stażu. Wspomniał o nieprzeprowadzaniu konkursów na stanowiska kierownicze oraz możliwych wypłacanych nienależnych świadczeniach przez szefa NIK.

/Media Narodowe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!