Wiadomości

Wicepremier Włoch: Orban postawił mur także przeciwko Włochom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd, wicepremier Luigi Di Maio ocenił, że mur wzniesiony przez premiera Węgier Viktora Orbana na granicy z Serbią jest też murem „przeciwko Włochom”. Tak skomentował wizytę szefa włoskiego MSW, wicepremiera Matteo Salviniego na tym pograniczu.

Salvini, lider prawicowej Ligi, odwiedził w czwartek wraz z premierem Orbanem zamkniętą przed migrantami ze szlaku bałkańskiego granicę z Serbią. Szef włoskiego MSW gratulował Orbanowi, że powstrzymał napływ migrantów i rozmawiał z nim w Budapeszcie o możliwości współpracy po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie negatywnie ocenili koalicjanci włoskiego polityka z Ruchu Pięciu Gwiazd.

Wicepremier Di Maio oświadczył w piątek w wywiadzie telewizyjnym, odnosząc się do Węgier i innych krajów sprzeciwiających się przyjmowaniu uchodźców: „Państwa te mówią Włochom, aby trzymały u siebie wszystkich migrantów”.

– Pytam zawsze Ligę, jaki sens ma zawieranie sojuszu z Orbanem czy innymi krajami bloku wschodniej Europy, które proszą nas, byśmy trzymali wszystkich migrantów we Włoszech, a potem mówią o suwerenności i o tym, że musimy prowadzić politykę oszczędności – powiedział Di Maio w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Sky Tg24.

– Na terenie Włoch są nadal setki tysięcy migrantów przybyłych w ostatnich latach. Ci, którzy mogą zostać, powinni być rozlokowani w innych krajach europejskich, także na Węgrzech Orbana, który bierze pieniądze z funduszy europejskich, a potem nie obchodzi go kryzys migracyjny – ocenił wicepremier.

– Kiedy przyjęliśmy ustawę budżetową – dodał – pod znakiem zapytania stanął zapis o wcześniejszej emeryturze i odszkodowaniach dla oszukanych przez banki, bo panowie z Europy Wschodniej, Orban i inni, dzwonili do (szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a) Junckera i mówili mu, żeby nie zgodził się przyznać Włochom większej elastyczności.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!