Wiadomości

Wiceminister Wąsik: Ochojska wspiera politykę Łukaszenki i Putina

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Mało jest takich osób, które w ten sposób wspierają politykę Putina i Łukaszenki, jak robi to Janina Ochojska – stwierdził wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

– Straż Graniczna stosuje działania, by osoby, które nielegalnie przekraczają polską granicę wracały tam, gdzie ich pobyt jest legalny, czyli na Białoruś – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odnosząc się do skandalicznej decyzji Sądu uznał za nielegalne awracanie migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Przypomnijmy, iż trzech obywateli Afganistanu domaga się po 80 tys. złotych za to, że zostali nocą zawróceni przez Straż Graniczną do rezerwatu Puszczy Białowieskiej.

– Nie pozwolimy sobie na to, żeby Alaksandr Łukaszenka nam dyktował, kto będzie przebywał w Polsce. Znamy prawo międzynarodowe i wiemy, że zobowiązuje ono do tego, żeby przyjmować uchodźców i robimy to. Udzielamy pomocy Ukraińcom. Natomiast osoby, które są na Białorusi to nie uchodźcy, tylko migranci – oświadczył Wąsik.

Sprawę trzech Afgańczyków nazwał „kuriozalną”, ponieważ – jak mówił – wytoczyli ją pełnomocnicy, natomiast SG ma obowiązek zatrzymać osobę, która nielegalnie przekracza granicę. – Tak naprawdę to tylko wojenni uchodźcy z Ukrainy mają prawo nielegalnie przekraczać granicę, ale tylko pierwszą granicę. Taka jest zasada – wyjaśnił Wąsik.

Bogdan Rymanowski pytał o raport Grupy Granica, który Janina Ochojska zamieściła na swoim Twitterze. Wynika z niego, że w przygranicznych lasach wciąż znajdowane są ciała. „Wstyd mi, że dzieje się to w Polsce. Z dedykacją dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika” – skomentowała budząca powszechne zażenowanie europosłanka.

– Mało jest takich osób, które w ten sposób wspierają politykę Putina i Łukaszenki, jak robi to Janina Ochojska. Zdajemy sobie sprawę, że ten ruch migracyjny, który pojawił się prawie dwa lata temu to element wojny hybrydowej wypowiedzianej nie tylko Polsce, ale UE. To scenariusz napisany w Moskwie i w Mińsku, a Janina Ochojska kapitalnie go realizuje. Robi to mówiąc, że witamy migrantów, namawia ich de facto na bardzo trudną i niebezpieczną drogę. Ta droga nazywana jest drogą śmierci – ocenił Maciej Wąsik.

Jak dodał, „te NGO-sy (organizacje pozarządowe – red.) idą ramię w ramię z przemytnikami, którzy biorą za to pieniądze”. – To działanie niezgodne z polskim interesem – ocenił w Polsat News.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!