Wiadomości

Wiadomo, kim jest sędzia, która zablokowała przejęcie Polska Press przez Orlen od Niemców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal wPolityce.pl ustalił, że decyzję o zablokowaniu przejęcia Polska Press przez Orlen wydała sędzia Małgorzata Perdion-Kalicka, zastępca przewodniczącego XVII Wydziału SO w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Sędzia znana jest z zaangażowania w działalność wymierzoną w reformę sądownictwa. Stawała w obronie sędziego Igora Tulei. Jej podpis widnieje pod słynnym listem sędziów do OBWE, w którym krytykowali oni pomysł wyborów kopertowych, w ubiegłym roku.

Sędzia Perdion-Kalicka jednoosobowo wydała zabezpieczenie blokujące przejęcie wydawnictwa Polska Presse przez Orlen. W środowisku warszawskich sędziów jest kojarzona jako zwolenniczka skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia sędziów „Iustitia”. Czy jest jego członkiem? Tego nie wiadomo. Na stronie Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie zamieszczono obowiązkowego oświadczenia, z którego można dowiedzieć się, do jakiego stowarzyszenia sędziów należy. Z naszych informacji wynika, że ściśle współpracuje ona z przedstawicielami „Iustitii”.

W marcu tego roku podpis sędzi Perdion-Kalickiej znalazł się pod oświadczeniem sędziów i prokuratorów, którzy stają w obronie sędziego Tulei.

– Sędzia Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią sądu Rzeczypospolitej Polskiej z przysługującym mu immunitetem i prawem do orzekania, zatem wszelkie decyzje i działania zmierzające do pozbawienia go wolności poprzez zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do Prokuratury nie mogą zostać uznane za zgodne z prawem – tej treści oświadczenie, podobnie jak ponad 500 innych sędziów, podpisała sędzia Małgorzata Perdion-Kalicka.

Sędzia podpisała też słynne już pismo sędziów do OBWE, w którym atakowali oni koncepcję wyborów kopertowych.

– Wprowadzany jest system głosowania korespondencyjnego, jako jedynej drogi do wyrażania prawa głosu. Obawiamy się, że dotarcie “pakietów z kartami wyborczymi” do każdego wyborcy jest w obecnych warunkach niemożliwe. Ta forma wyborów niesie za sobą wyzwania w zwykłym trybie wprowadzania do prawa wyborczego. Tym bardziej, zastosowana na tak krótko przed datą głosowania, rodzi wątpliwości czy wyborcy będą mieli, oprócz prawa, także realną możliwość oddania głosu – pisali sędziowie w piśmie doi OBWE

– Obecnie, rozpoznanie protestów wyborczych i stwierdzenie ważności wyborów toczyć się będzie przed Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Jej członkowie zostali powołani w wadliwym prawnie procesie wywołującym brak niezależność tej izby – czytamy w stanowisku sędziów z 28 kwietnia 2020 roku.

Więcej:

https://wpolityce.pl/gospodarka/546898-wiemy-kim-jest-sedzia-ktora-zablokowala-transakcje-orlenu

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!