Wiadomości

Wewnątrz aktywnego wulkanu znaleziono żywe organizmy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W etiopskim wulkanie Dallol hiszpańscy naukowcy znaleźli niewielkich rozmiarów żywe organizmy. Zamieszkują one obszar o temperaturze przekraczającej 90 stopni Celsjusza.

Jak poinformował hiszpański badacz z Centrum Astrobiologii (CAB, INTA-CSIC) Felipe Gomez, po raz pierwszy wewnątrz etiopskiego wulkanu stwierdzono obecność żywych organizmów. Wyjaśnił, że badania były prowadzone na terenie pustynnej depresji, położonej 124-155 m poniżej poziomu morza.

W rejonie wulkanu Dallol, uznawanego za miejsce o najwyższej na Ziemi temperaturze, pobrane zostały próbki w miejscach, w których sięgała ona od 90 do 109 C. – wyjaśnił koordynator zespołu badawczego.

Z analiz opublikowanych w piśmie “Nature Scientific Reports” wynika, że żywe organizmy zaobserwowano w gorących miejscach o dużym poziomie zasolenia i obecności wielu metali. Obszary te charakteryzują się również bardzo niskim poziomem kwasowości.

“W tak bardzo ekstremalnych warunkach udało nam się po raz pierwszy zaobserwować tam występowanie nanomikroorganizmów. Choć pierwotnie zostały one zidentyfikowane jako organizmy z rzędu Nanohaloarchaea, to nie jest wykluczone, że mamy do czynienia z nową, nieopisaną jeszcze grupą” – wyjaśnił Gomez.

Hiszpański badacz zaznaczył, że prowadzone w regionie Afar, w północno-wschodniej Etiopii, badania mają duże znaczenie dla studiów nad “zrozumieniem granic środowiskowych” dla egzystencji organizmów żywych.

Dodał, że badanie prowadzone w wulkanie Dallol może mieć też duże znaczenie dla badań dotyczących warunków życia na Marsie. Obszar, na którym znaleziono żywe organizmy, jest bowiem zbliżony pod względem warunków do tejże planety.

Przedstawiciel instytutu badawczego z hiszpańskiego Torrejon de Ardoz wskazał również na specyfikę obszaru, na którym znajduje się najcieplejszy region świata. Odnotował, że w pobliżu Afar zbiegają się trzy płyty tektoniczne: nubijska, somalijska oraz arabska, co może mieć wpływ na występujące tam ekstremalne warunki.

W 2005 r. w regionie Afar znaleziono szczątki praczłowieka szacowane na blisko 4 mln lat. Uznaje się je za najstarsze pozostałości po osobnikach człekokształtnych i dwunożnych na świecie.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!