Świat Wiadomości

Wenezuela wprowadza nowy banknot o nominale miliona boliwarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal rp.pl od 8 marca do obiegu w Wenezueli trafiają nowe banknoty o nominałach 200 000, 500 000 i 1 milion boliwarów. To skutek gigantycznej hiperinflacji.

„Nowe banknoty o nominałach 200 tysięcy, 500 tysięcy i 1 milion suwerennych boliwarów zaczną być wprowadzane do obiegu krok po kroku od 8 marca 2021 r.” – informuje bank centralny Wenezueli. Urzędnicy zapewniają, że nowe banknoty powinny odpowiadać potrzebom krajowej gospodarki, informuje agencja RIA Nowosti.

Wenezuela od prawie trzech lat znajduje się w najgorszym w historii kryzysie społeczno-gospodarczym. Nieudolne i skorumpowane rządy reżimu nieuznawanego przez większość świat Nicolasa Maduro skutkowały gigantyczną inflacją. Na koniec 2018 roku inflacja w kraju wyniosła milion siedemset tysięcy procent. W 2019 roku inflacja w Wenezueli wyniosła ponad 9585 procent. To dane rządowe, które zdaniem ekspertów są zaniżone. MFW ocenił poziom inflacji w 2019 r na 200 tysięcy procent. W 2020 r inflacja sięgnęła pół 0,5 miliona procent.

Są to wszystko liczby trudne do wyobrażenia. Oznaczają, że ceny mają się nijak do możliwości zakupowych mieszkańców. Za otrzymane wynagrodzenia Wenezuelczycy nie są w stanie nic kupić. Miejscowy pieniądz – boliwar przestał funkcjonować, handel odbywa się w dolarach. Z kraju wyemigrowało już kilka milionów ludzi, szukając lepszego życia w sąsiednich państwach, głównie w Kolumbii. Kraj pogrążony jest w chaosie. Brakuje wszystkiego, wzrosła przestępczość i poczucie zagrożenia, wydobycie ropy – głównego źródła dewiz spadło do poziomu najniższego w historii. Z zagranicznych firm w Wenezueli pozostali jedynie Rosjanie, którzy praktycznie przejęli kontrolę nad sektorem wydobywczym.

Nieuznawany przez większość świata prezydent Nicolas Maduro nie zamierza rezygnować i próbuje ratować siebie i swoich popleczników wprowadzając do oficjalnego obrotu wirtualny pieniądz e-petro, którego zabezpieczeniem są wenezuelskie zasoby ropy. Ten pomysł też okazał się fiaskiem.

Reżim jako jeden ze środków, które maja ustabilizować sytuację wprowadza więc co raz nowe waluty – np. suwerenny boliwar. Jednak jego kurs wymiany również gwałtownie spadł: obecnie 1 dolar amerykański to ponad 1,8 miliona boliwarów.

Autor: Iwona Trusewicz

Mają rozmach…

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!