Europa Wiadomości

Węgrzy nie dadzą się szantażować

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Węgry oprą się szantażowi Komisji Europejskiej i nie wpuszczą ani jednego nielegalnego imigranta – oświadczył węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w telewizji M1.

Szef węgierskiej dyplomacji nazwał zwykłym szantażem ze strony Komisji Europejskiej zapowiedź wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie przesiedlenia uchodźców przez te trzy kraje.

Zdaniem Szijjártó Komisja usiłuje zamaskować fakt, że cała koncepcja przesiedlenia “poniosła sromotną klęskę”, bo choć mijają dwa lata od podjęcia decyzji o rozmieszczeniu 120 tys. osób, to udało się to w przypadku tylko 20 tys. Jak zaznaczył, nikt w pełni nie zrealizował unijnej decyzji, ale niektóre państwa, w tym Węgry, jasno mówią, dlaczego.

Minister zaznaczył, że stanowisko Węgier jest takie, iż to niezwykle niebezpieczna koncepcja, gdyż żyjemy w stanie poważnego zagrożenia terrorystycznego, co jest konsekwencją przybycia do Europy 1,5 mln nielegalnych uchodźców, „o których nawet nie wiemy, kim są”.

Węgry – jak podkreślił – jasno dały do zrozumienia, że nie wpuszczą na swoje terytorium ani jednego nielegalnego uchodźcy.

– Nie pozwolimy, by Komisja Europejska czy ktokolwiek inny odebrał Węgrom prawo decydowania o tym, z kim chcemy żyć, albo kogo chcemy wpuścić – oznajmił.

Według Szijjártó zapowiedź KE “jest perfidna”, bo komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos był ministrem obrony Grecji w 2012 r., gdy kraj ten budował ogrodzenie na odcinku granicy z Turcją z powodu rozmiarów nielegalnej imigracji i rok później uznał to za bardzo słuszny krok. W 2017 r. natomiast “opowiada, dlaczego nie wolno budować ogrodzeń na granicy między dwoma krajami” i dlaczego państwo nie może się bronić przed nielegalną imigracją – zwrócił uwagę węgierski minister. Jego zdaniem podważa to wiarygodność Komisji.

Szijjártó przypomniał, że w ostatnim czasie wstrząsnęły Europą zamachy terrorystyczne, w których zginęły setki osób, wobec czego instytucje unijne powinny się zajmować tym, z jak poważnym zagrożeniem terrorystycznym ma do czynienia Europa. Tymczasem zajmują się one Węgrami, Czechami i Polską.

– Czy naprawdę największym problemem Europy jest to, co myślimy o nielegalnej imigracji”, gdy w Europie dochodzi do zamachów? – zapytał.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!