Wiadomości

Węgry wydały mieszkańcom Zakarpacia przeszło 100 tysięcy paszportów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według różnych ocen, na Zakarpaciu wydano ponad 100 tysięcy węgierskich paszportów, o czym poinformował wiceminister spraw zagranicznych Wasil Bondar. Jego zdaniem, paszporty te wydano przede wszystkim w okresie poprzedzającym wprowadzenie ruchu bezwizowego do Unii Europejskiej dla obywateli Ukrainy.

– Można było dzięki temu przekraczać granicę, uzyskać pracę na Węgrzech, albo i gdzieś dalej – powiedział Bondar, który nie kryje niezadowolenia z faktu, że tak wielu obywateli Ukrainy otrzymało węgierski paszport.

Wiceminister Bondar twierdzi, że sporo osób z węgierskimi paszportami wyjechało do pracy do różnych państw UE.

– Według różnych ocen, od 30 do 40 tysięcy obywateli Ukrainy z węgierskim pochodzeniem wyjechało do innych państw Europy. Faktycznie są oni straceni i dla Węgier, i dla Ukrainy… Pojechali tam, gdzie mogli więcej zarobić. A obecnie wynagrodzenia w takiej Słowacji, w niektórych rejonach, czy też w Austrii, czy w Niemczech są znaczenie wyższe niż na Węgrzech – powiedział.

Bodnarowi wyraźnie nie podoba się aktywność Węgier na Zakarpaciu. Nie mógł nie wspomnieć o rzekomych rosnących wpływach Moskwy na politykę Budapesztu, co – jak twierdzi – zagraża nie tylko Ukrainie, ale też jedności Unii Europejskiej.

/unian.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!