Wiadomości

Węgry nie przyjmą 5000 uchodźców, których chce się pozbyć Szwecja

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Węgry nie zgodziły się z wnioskiem szwedzkiego rządu dotyczącego przyjęcia 5000 azylantów, których Szwedzi chcą się pozbyć. Obecnie Szwecja chce wnieść sprawę do sądu.

„Svenska Dagbladet” przypomina, że rząd węgierski od początku był przeciwny redystrybucji migrantów z innych państw europejskich i nawet zorganizował w październiku referendum w tej sprawie. Jednakże Szwecja, która wcześniej zapewniała o swojej otwartości na uchodźców, domaga się teraz, by zgodnie z konwencją dublińską podpisaną przez Wspólnotę Europejską migranci wrócili do tego europejskiego kraju, w którym zostali pierwszy pierwszy raz zarejestrowani.

Szwedzki Minister ds. Imigracji i Sprawiedliwości Morgan Johansson spotkał się w Brukseli z unijnym Komisarzem Dimitrisem Avramopoulosem, zajmującym się migracją i ośrodkami dla uchodźców, żeby omówić problem.

„Dopilnowanie, żeby umowy były wypełniane, jest obowiązkiem Komisji, a naszym zdaniem Węgry nie przestrzegają dublińskich postanowień. Naliczyliśmy prawie 5000 przypadków, w których ludzie rejestrowali się na Węgrzech jako uchodźcy, ale gdy ich odsyłamy, Węgry nie chcę ich przyjąć z powrotem” – powiedział po spotkaniu Johansson.

Węgrzy ze swej strony tłumaczą, że nie przyjmą azylantów, bo nie mają zamiaru ponosić konsekwencji nieodpowiedzialnego zachowania innych członków Unii Europejskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!