Europa Gospodarka Wiadomości

Węgry i Słowacja wprowadziły zakaz importu ukraińskich produktów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Węgry nałożyły krajowy zakaz importu na 24 ukraińskie produkty rolne – informuje agencja Reutera, cytując dekret węgierskiego rządu. Ma to związek z decyzją Komisji Europejskiej o nieprzedłużeniu embarga na ukraińskie zboże po 15 września. Podobną decyzję podjęły rządy Słowacji oraz Polski.

Węgry wprowadzają zakaz importu ukraińskich produktów. Zakaz importu ukraińskich towarów będzie obowiązywał od dziś, 16 września br. Na “czarnej liście” znajdą się m.in. zboża, warzywa, niektóre produkty mięsne oraz miód.

Podobną decyzję ogłosiła w piątek wieczorem Słowacja. -W Słowacji będzie od północy nadal obowiązywać wewnętrzny zakaz importu ukraińskiego zboża – zapowiedział tamtejszy minister rolnictwa Josef Bires.

Decyzję o przedłużeniu zakazu wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody Komisji Europejskiej podjęła również Polska. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję podczas spotkania z mieszkańcami w Ełku.

-Nie będziemy słuchać Berlina, nie będziemy słuchać von der Leyen, Tuska czy Webera. Zrobimy to, bo to jest w interesie polskiego rolnika – mówił Mateusz Morawiecki.

Rozporządzenie przedłużające embargo również weszło w życie w piątek.

Na podobne do polskich, węgierskich i słowackich kroków, może zdecydować się jeszcze Rumunia. Bułgaria, jako jedyne państwo członkowskie na terytorium którego obowiązywał zakaz, zgodziła się na jego zniesienie. Na jej terytorium trwają w związku z tym protesty rolników.

Polecamy również: Przestępca Paweł Chojecki zaczyna odrabiać karę prac porządkowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!