Wiadomości

Węgierskie priorytety w Radzie Europy: Ochrona rdzennych mniejszości narodowych i chrześcijan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Węgry przejęły w piątek od Niemiec przewodnictwo w Komitecie Ministrów Rady Europy na spotkaniu ministerialnym tego organu decyzyjnego RE w Hamburgu. Wśród priorytetów węgierskiej prezydencji jest ochrona praw rdzennych mniejszości narodowych, a także kwestia prześladowania chrześcijan.

Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto powiedział, że prezydencja Węgier, która potrwa do 17 listopada 2021 r., będzie się koncentrować na trzech priorytetach: ochronie praw mniejszości narodowych, społeczności wyznaniowych oraz dzieci i rodzin.

Odnośnie pierwszego priorytetu przypomniał o służącej ochronie praw rdzennych mniejszości narodowych europejskiej inicjatywie obywatelskiej o nazwie Minority SafePack, której nie uwzględniła w porządku obrad Komisja Europejska. Wyraził przy tym nadzieję, że Rada Europy ustosunkuje się do niej lepiej.

Jeśli chodzi o społeczności wyznaniowe, podkreślił, że w sąsiedztwie Europy „pojawiło się zjawisko prześladowania chrześcijan” i szczególnie niepokojące jest to, że w ostatnich dniach w kilku krajach europejskich demonstracje związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim „przybrały wyraźnie antysemickie zabarwienie”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!