Wiadomości

Węgierscy Żydzi wyrazili poparcie dla Sorosa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Federacja Węgierskich Gmin Żydowskich (Mazsihisz) zaapelowała w czwartek w liście do premiera Viktora Orbana o zaprzestanie kampanii przeciw finansiście George’owi Sorosowi.

Szef Mazsihisz, która jest główną organizacją społeczności żydowskiej na Węgrzech, Andras Heisler w wydanym oświadczeniu podkreślił, że Mazsihisz od samego początku zwracała uwagę, iż atakowanie Sorosa niesie ze sobą poważne zagrożenie. Przyznał, że kampania rządu węgierskiego nie jest „otwarcie antysemicka”, ale bardzo sprzyja powstawaniu niekontrolowanych emocji, w tym antysemickich.

Szczególne wzburzenie społeczności węgierskich Żydów wywołało pojawienie się w ostatnim czasie na ulicach węgierskich miast plakatów z podobizną roześmianego Sorosa, opatrzonych napisem „Nie pozwólmy, by Soros śmiał się ostatni”.

– W imieniu naszej społeczności oraz jako pana węgierski rodak zwracam się z prośbą do pana i jego rządu o spowodowanie natychmiastowego zaprzestania kampanii i wycofania z ulic i placów tych plakatów – napisał Heisler.

Podkreślił, że historyczna odpowiedzialność Orbana i jego rządu polega na tym, by nie pozwolić rozpanoszyć się nienawiści w kraju i by nie skłaniać Węgrów do zwracania się przeciwko sobie. Wyraził przekonanie, że takie „trujące komunikaty” szkodzą całym Węgrom.

/wSumie.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!