Europa Wiadomości

Według Szwedzkiej ambasady 97 % Szwedów chce przyjęcia uchodźców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak wykazuje najnowsze badanie Eurobarometr, Europejczycy w większości wspierają wspólną politykę migracyjną Unii Europejskiej. W związku z tym Ambasada Szwecji w Warszawie wydała oświadczenie.

Jak wykazuje najnowsze badanie Eurobarometr, Europejczycy w większości wspierają wspólną politykę migracyjną Unii Europejskiej. Większość z respondentów uważa także, że ich kraje powinny pomagać uchodźcom. Przeprowadzone w maju br. przez Komisję Europejską badanie Eurobarometr wykazało, że 68 procent mieszkańców Unii Europejskiej popiera wspólną politykę migracyjną Unii Europejskiej, a 67 procent sądzi, że ich kraje powinny pomagać uchodźcom. W Szwecji swoje pozytywne nastawienie do polityki migracyjnej UE wyraziło 76 procent ankietowanych. Poparcie dla udzielania pomocy uchodźcom osiągnęło zaś 90 procent. W Polsce na te same pytania pozytywnie odpowiedziało odpowiednio 49 i 56 procent respondentów.

W ostatnich tygodniach w polskich mediach pojawiły się informacje o tym, jakoby 97 procent Szwedów wspierało politykę migracyjną i azylową polskiego rządu. Stwierdzenie takie oparte zostało na sondzie zorganizowanej przez portal „Nyheter Idag”. Wysoce wątpliwe jest, by wymieniony poziom poparcia odzwierciedlał rzeczywistość, gdyż jak podaje zajmująca się badaniem opinii publicznej szwedzka agencja Sifo, nie istnieją żadne badania opinii publicznej na temat wsparcia obywateli Szwecji dla polityki polskiego rządu. Zorganizowana przez „Nyheter Idag” sonda odzwierciedla jedynie opinię osób, które odwiedziły stronę portalu.

Warto również zwrócić uwagę, że sondaże istotnie różnią się od sond. Sondaże prowadzi się na tzw. reprezentacyjnej grupie, dzięki czemu ich wyniki można odnieść do całego społeczeństwa. W przypadku sond sytuacja taka nie zachodzi.

(komunikat prasowy ambasady)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!