Wiadomości

Według szefa włoskiego MSZ Unii Europejskiej grozi rozpad

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MSZ Włoch Enzo Moavero Milanesi ostrzegł, że Unii Europejskiej grozi rozpad na tle kryzysu migracyjnego. W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla dziennika „Il Messaggero” wyraził nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia granic w UE.

– Ten, kto postrzega sprawę migracji jako kwestię najwyższego ryzyka dla trwałości Unii Europejskiej, dramatyzuje, ale być może jest prorokiem. Groźba, że Europa się rozpadnie, istnieje – oświadczył szef dyplomacji. Jego zdaniem „podziały między grupami państw, trudności ze znalezieniem porozumień i wspólną pracą mogą powodować bardziej niszczące skutki niż kryzys finansowy”. Moavero Milanesi wyraził też opinię, że możliwe jest „istotne zahamowanie” prac UE.

– Nie trzeba – stwierdził – uchylać traktatów, wystarczyłoby sprawić, że faktycznie przestałyby działać. Minister spraw zagranicznych pytany o możliwość zamknięcia granic w Unii zaznaczył: „Mamy wokół nas już teraz wiele zamkniętych granic. Ryzyko, że granice będą zamykane jedna po drugiej, istnieje”.

Następnie zastrzegł: „Chciałbym, abyśmy nigdy nie musieli stanąć przed taką decyzją”. Wyjaśnił, że celem zamknięcia włoskich portów dla statków z migrantami jest „chęć wstrząśnięcia sumieniami państw europejskich”. – Osoby uratowane nie mogą ciągle trafiać do tych samych portów – podkreślił. – To, co się dzieje, wynika z braku w ostatnich latach skutecznego zarządzania na poziomie UE trwającym epokowym zjawiskiem migracji – dodał Moavero Milanesi.

Szef MSZ wyraził także opinię, że zawarcie porozumienia na nieformalnym spotkaniu kilkunastu szefów państw i rządów w niedzielę w Brukseli na temat migracji jest „trudne, ale nie jest niemożliwe”. Minister powtórzył, że Włochy proszą o zmianę regulaminu z Dublina w sprawie przyznawania azylu, bo obecne zasady są „nieodpowiednie” i „rozbijają Unię”.

– To Europa, a nie Włochy są celem wszystkich tych osób, które uciekają – mówił szef dyplomacji. Oświadczył ponadto, że UE powinna zrobić znacznie więcej dla „zaprowadzenia pokoju i wolności” oraz „poprawy warunków ekonomicznych i społecznych” w krajach pochodzenia migrantów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!