Europa Wiadomości

Według francuskiej minister gwiazdy na fladze Unii Europejskiej są symbolem hańby Europy po zagładzie Żydów…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com żółte gwiazdy z flagi Unii Europejskiej były tłumaczone w różny sposób. Francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau dała jednak wykładnię, która może wywołać zdumienie.

Według oficjalnej wersji „dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy”. Wikipedia dodaje: „Symbolika ta nawiązuje również do późniejszej dewizy Unii Europejskiej: In varietate concordia (z łac.: Zjednoczeni w różnorodności). Liczba gwiazd nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej doskonałość i całość”. Trochę masońska symbolika, ale na użytek krajowy dość często przypominano, że „flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej”, a jej projektant „Arsène Heitz przed śmiercią wyznał, że inspiracją dla niego był wizerunek Matki Boskiej, która według jednej z interpretacji jest przedstawiona w Apokalipsie św. Jana na lazurowym tle, a jej głowę okala 12 gwiazd”.

Obecnie pojawiła się najnowsza teoria wyjaśniająca symbolikę unijną, której autorką jest francuska minister ds.europejskich pani Loiseau. Podzieliła się ona swoimi przemyśleniami przy okazji rocznicy oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz: „Żółta gwiazda była hańbą Europy. 12 gwiazd europejskiej flagi przypomina nam: nigdy więcej.”

Ilustracją wpisu francuskiej minister jest rysunek zawierający tekst: „Moja babcia musiała na ubraniu nosić żółtą gwiazdę (Dawida). Ja mam szczęście nosić 12 gwiazd na fladze UE”. Na francuskim twitterze wpis pani minister spotkał się z falą hejtu. Dominowały komentarze antyunijne. Swoją drogą czego to politycy nie zinterpretują. Tylko czekać, aż teraz za spalenie takiej flagi zostanie się oskarżonym o… antysemityzm.

Dodajmy, że Nathalie Loiseau była wcześniej dyrektorem ENA, szkoły, którą kończą niemal wszyscy członkowie politycznych elit Francji.

Co oni biorą na tym Zachodzie? Jakieś sugestie?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!