Europa Wiadomości

Według Belgów dobrem pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy są… rowery

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com Belgii ogłoszono akcję zbierania rowerów dla uchodźców z Ukrainy. Pewnie uznali, że „Ruscy” kradną nie tylko zegarki (ostatnio firmom szwajcarskim w Moskwie), ale i tradycyjnie także rowery.

Apel ogłoszony we Flandrii i Brukseli dotyczy zbiórki starych rowerów i rowerów dla dzieci, które można oddawać od wtorku 29 marca w specjalnych punktach naprawy rowerów (Fiesputen) i ich wypożyczalniach.

Rowery zostaną naprawione i „udostępnione uchodźcom i innym osobom w trudnej sytuacji społecznej za pośrednictwem gmin”. Akcję organizuje City, Herw!n we współpracy także z kilkoma flamandzkimi organizacjami i stowarzyszeniami.

W zależności od specyficznych potrzeb regionu, między władzami lokalnymi a „Fiespunten” zostały zawarte porozumienia, aby udostępnić uchodźcom rowery według różnych formuł (wypożyczenie, darowizna, sprzedaż).

Uciekinierów czekają więc jednośladowe atrakcje. Nie ma jednak co specjalnie kpić, bo chociaż nie jest to towar pierwszej potrzeby, w mocno spedalonym Beneluksie może się przydać.

Dalej poszli Francuzi, którzy wymyślili, że zakwaterują Ukraińców do 30 czerwca na zacumowanym w Marsylii promie firmy Corsica Line, który obsługiwał wcześniej trasę do Algierii.

Z kolei europejscy ministrowie zdrowia dyskutowali we wtorek 29 marca o potrzebie „poprawy szczepień” uchodźców z Ukrainy, z których połowa to dzieci. Szczepienia przeciwko chorobom takim jak poliomyelitis i odra można zrozumieć, ale będą też namawiać na kłucie przeciwko Covid-19.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!