Świat Wiadomości

Według badań osoby jedzące mięso wykazują się lepszym zdrowiem psychicznym niż ci, którzy go unikają

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl osoby jedzące mięso w porównaniu z weganami i wegetarianami charakteryzują się lepszym zdrowiem psychicznym. Rezygnacja z mięsa zwiększa ryzyko występowania depresji, stanów lękowych, samookaleczeń, a nawet samobójstw – wynika z analizy 18 badań przeprowadzonych w USA na 160 tys. osób.

Zespół badawczy pod przewodnictwem dr Edwarda Archera, szefa EvolvingFX, którego badania cytowały w przeszłości m.in. New York Times, Los Angeles Times, The Atlantic, ABC World, Vox, czy Huffington Post, przygotował analizę porównawczą zdrowia psychicznego u „mięsożerców” i osób pozbawionych różnych produktów pochodzenia zwierzęcego – wegan i wegetarian. W tym celu przeanalizowali pięć największych w USA baz danych (PubMed, PsycINFO, CINAHL Plus, Medline, oraz Cochrane Library) i wybrali 18 badań na ponad 160 tys. uczestników z różnych rejonów geograficznych.

Autorzy opracowania odkryli m.in., że jeden na trzech wegetarian cierpi na depresję lub stany lękowe. W porównaniu do osób jedzących mięso, wegetarianie dwa razy częściej przyjmowali leki na receptę przeciwko chorobom psychicznym. Amerykańscy badacze doszli też do wniosku, że wegetarianie byli dwa do trzech razy bardziej skłonni do myślenia o samookaleczaniu się i samobójstwach. Z przeprowadzonej analizy wynika też, że wykluczenie jakiejkolwiek grupy żywności z diety, a zwłaszcza mięsa i drobiu, wiązało się ze zwiększonym prawdopodobieństwem zaburzeń psychicznych.

„Większość badań, a zwłaszcza badania wyższej jakości, wykazały, że ci, którzy unikali spożycia mięsa, mieli znacznie wyższe wskaźniki lub ryzyko depresji, lęków i / lub skłonności do samookaleczania. (…) Nasze badanie nie wspiera unikania mięsa jako strategii na rzecz zdrowia psychicznego” – czytamy w konkluzji.

„Jeśli chcesz uniknąć zwiększonego ryzyka depresji, lęku i samookaleczenia się, jedz mięso. Jeśli zaś jesteś wegetarianinem lub weganinem ze względów etycznych, powinieneś dodatkowo zainwestować w strategię ochrony swojego zdrowia psychicznego – stwierdził dr Aseem Malhotra, kardiolog i konsultant badania.

W 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że ​​choroby psychiczne były główną przyczyną niepełnosprawności na świecie i mają duży wpływ na występowanie chorób sercowo-naczyniowych – uznanych za główną przyczyną zgonów na całym świecie. Badacze WHO oszacowali, że ponad 300 milionów osób cierpiało na depresję (4,4 proc. globalnej populacji), a ponad 260 milionów osób (3,6 proc. globalnej populacji) na stany lękowe. Szacunki te odzwierciedlają znaczny wzrost liczby osób żyjących z zaburzeniami i chorobami psychicznymi w ciągu ostatnich dwóch dekad.

„Biorąc pod uwagę globalny wzrost zaburzeń psychicznych wraz ze wzrostem poparcia dla praktyki wegetarianizmu, istnieje potrzeba wyjaśnienia związku między wstrzymywaniem się od spożywania mięsa a zdrowiem psychicznym” – wyjaśniono w opracowaniu.

Badanie zostało częściowo sfinansowane z grantu badawczego „Beef Checko”, przez National Cattlemen’s Beef Association w USA. Zgodnie z założeniami badania, sponsor nie odgrywał żadnej roli w projekcie badania, gromadzeniu danych, analizie i interpretacji danych ani pisaniu końcowego raportu.

Sylwii Spurek się to nie spodoba…

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!