Wiadomości

Według Amerykanów i Koreańczyków z południa, Korea Północna wznowiła prace nad programem nuklearnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najprawdopodobniej, w Korei Północnej wciąż prowadzone są działania związane z programem nuklearnym i budową rakiet balistycznych. Ma o tym świadczyć wzmożony ruch ciężarówek do ośrodka badawczego Sanumdong – twierdzą przedstawiciele wywiadu Korei Południowej.

Południowokoreańska gazeta „JoongAng Ilbo” poinformowała, powołując się na źródła w parlamencie, że reżim w Pjongczangu prowadzi także prace nad wzbogacaniem uranu. Działania te prowadzono jeszcze przed spotkaniem przywódcy Korei Północnej Kima Dzong-Una z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, do którego doszło pod koniec lutego w Wietnamie.

W Sanumdong, ośrodku leżącym około 15 kilometrów na północ od Pjonczangu produkowane są międzykontynentalne rakiety Hwasong-15, których zasięg obejmuje Stany Zjednoczone.

Wcześniej południowokoreański wywiad poinformował, że Korea Północna odbudowuje instalacje do wystrzeliwania rakiet w Dongczang-ri. Agencja prasowa Yonhap, która opublikowała te informacje, podała, że w rozebranym częściowo hangarze wstawiono drzwi i dach. Przedstawiciele Południowokoreańskiej Narodowej Służby Wywiadowczej podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego oświadczyli, że ich informacje o prowadzonej odbudowie pokrywają się z danymi wywiadu amerykańskiego.

O prowadzonych pracach poinformowała również amerykańska grupa monitorująca Koreę Północną – 38 North. Także według raportu amerykańskiego think tanku Center for Strategic and International Studies, również powołującego się na zdjęcia satelitarne, Korea Północna “dąży do szybkiej odbudowy” infrastruktury w tej bazie.

– Byłbym bardzo rozczarowany, gdyby tak się działo – oświadczył Donald Trump na spotkaniu z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym.

– To bardzo wczesny raport, ale byłbym bardzo, bardzo rozczarowany przewodniczącym Kimem. Nie sądzę, że będę, ale zobaczymy, co się stanie. Mamy bardzo nieprzyjemny problem, ale musimy go rozwiązać – dodał Trump.

Zgodnie z ustaleniami zeszłorocznego spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong-Una i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa komunistyczny kraj zobowiązał się do denuklearyzacji. Tegoroczny szczyt z udziałem obu polityków w Hanoi zakończył się bez porozumienia.

/IAR, TVN24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!