Wiadomości

We Włoszech uruchomiono pociągi “wolne od COVID-19”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pociągi “wolne od COVID-19” kursują między Rzymem a Mediolanem. Warunkiem podróży jest negatywny wyniki testu na obecność koronawirusa.

Na razie uruchomiono dwa połączenia dziennie: poranne z Rzymu i pod wieczór z Mediolanu. Bilety są w takiej samej cenie, jak inne na tej trasie.

Kto wykupi bilet na taki pociąg dużych prędkości, musi stawić się na stacji na 45 minut przed odjazdem z negatywnym wynikiem testu antygenowego lub molekularnego wykonanego w ostatnich 48 godzinach. Błyskawiczne badanie można też wykonać bezpłatnie w specjalnych punktach Czerwonego Krzyża przy wejściu na dworce w obu miastach. Wynik otrzymuje się po kwadransie.

W przypadku pozytywnego rezultatu potwierdzającego zakażenie pasażer otrzyma pełny zwrot ceny biletu. W wagonach pociągów „wolnych od COVID-19” zajęta jest połowa miejsc zgodnie z obowiązującymi normami.

Po obecnej fazie wstępnej takie pociągi będą kursowały także na innych trasach we Włoszech, zwłaszcza w sezonie letnim – zapowiedziała dyrekcji kolei. Podkreślono, że inicjatywa ta wyprzedza europejskie rozwiązania, które są opracowywane.

– Jesteśmy pierwsi przed innymi – zauważył minister transportu Enrico Giovannini.

– To powrót do podróżowania w warunkach bezpieczeństwa – podkreślił minister turystyki Massimo Garavaglia.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!