Europa Wiadomości

We Włoszech rośnie poparcie dla prawicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl najnowszy sondaż opinii publicznej we Włoszech wskazuje nie tylko na pierwszeństwo Ligi, ale też znaczące umocnienie się Braci Włochów.

Strona Europe Elects publikująca wyniki sondaży wyborczych z całego kontynentu podała w środę jak przedstawia się poparcie dla poszczególnych sił politycznych we Włoszech, co zbadała pracownia Winpoll. W jej sondażu, przeprowadzonym w dniach 16-18 marca bieżącego roku na próbie 2 tys. obywateli największe poparcie uzyskała Liga Matteo Salviniego. Wskazało na nią 22 proc. zdecydowanych na oddanie głosu na konkretną partię respondentów.

Liga straciła jednak od poprzedniego sondażu 2 punkty procentowe poparcia. Wchodząc do nowej koalicji rządzącej z lewicą i liberałami Salvini znacznie stępił swoją retorykę. Niemniej w porównaniu do wyniku wyborczego i tak poparcie dla jego partii jest wyższe o prawie 5 pkt proc.

Na drugim miejscu w sondażu znalazła się lewicowo-liberalna Partia Demokratyczna (PD), którą wskazało 20,1 proc. respondentów. To o ponad 1 pkt proc. więcej niż partia ta otrzymała w wyborach.

Tuż za nią, z poparciem na poziomie 19,1 proc. znalazła się narodowo-konserwatywna partia Bracia Włosi (FdI). W ciągu bieżącej kadencji partia Giorgii Meloni odnotowała największy wzrost poparcia bowiem wynik wyborczy tej partii w czasie wyborów wyniósł zaledwie 4,4 proc.

Ruch 5 Gwiazd (M5S), współrządzący wraz z Ligą i PD, odnotował natomiast największy spadek poparcia. Sondażowe 14,1 proc. to dość wysoki poziom poparcia społecznego, ale znacznie niższy od 32,7 proc. głosów uzyskanych w ostatnich wyborach. Znacznie słabsza jest partia Naprzód Włochy (FI), którą wybrało 6,7 proc. respondentów czyli po ponad 7 pkt proc. mniej niż w czasie wyborów. 3,1 proc. poparcia otrzymała w sondażu lewicowa partia Akcja. Pozostałe ugrupowania otrzymały poparcie poniżej poziomu 3 proc.

I to jest dobra informacja.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!