Świat Wiadomości

Indie wstrzymały eksport szczepionek AstraZeneca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Indie wstrzymały tymczasowo eksport szczepionek AstraZeneca produkowanych w tym kraju – poinformował indyjski MSZ.

MSZ Indii wyjaśnia, że rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w kraju sprawia, iż prawdopodobnie wzrośnie popyt na szczepionkę w Indiach w nadchodzących tygodniach – podaje BBC.

Tymczasowe zawieszenie eksportu szczepionki, która w Indiach funkcjonuje pod nazwą Covishield, może wpłynąć na dostępność szczepionki na rynku do końca kwietnia.

Ograniczenie eksportu szczepionki z Indii odczują kraje, do których szczepionka AstraZeneca miała trafić w ramach programu COVAX – koordynowanego przez WHO programu, który ma zapewnić sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do wszystkich krajów świata.

W ostatnich dniach indyjski producent szczepionki AstraZeneca, Serum Institute of India, opóźnił dostawy szczepionek do kilku krajów – w tym do Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Jak dotąd szczepionki AstraZeneca wyprodukowane w Indiach dotarły do 76 państw świata.

Od 1 kwietnia w Indiach szczepić na COVID-19 będą się mogły osoby mające więcej niż 45 lat. W efekcie popyt na szczepionki w Indiach prawdopodobnie wzrośnie.

– Żadnego eksportu, zanim sytuacja w Indiach się nie ustabilizuje – twierdzi jeden z indyjskich urzędników, z którym rozmawiał Reuters.

Indie mają produkować miliard dawek szczepionek AstraZeneca rocznie. Szczepionki te mają trafiać do krajów słabo rozwiniętych i krajów rozwijających się.

W Indiach zaszczepiono jak dotąd na COVID-19 47 mln z 1,3 mld mieszkańców kraju.

W ciągu najbliższych 7 miesięcy Indie chcą wykonywać średnio 85 mln szczepień miesięcznie.

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!