Wiadomości

We Włoszech do dokumentów wracają matka i ojciec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do dowodów osobistych dla osób niepełnoletnich we Włoszech powróci formuła: „matka” i „ojciec”. Zastąpi określenie „rodzice”, wprowadzone przed 4 laty. Z inicjatywą jego zmiany wystąpił szef MSW, lider Ligi Matteo Salvini.

Rozporządzenie w sprawie przywrócenia w dokumencie tożsamości rubryk „matka” i „ojciec” opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Włoskie media przypominają, że po tym, gdy w 2015 roku zostały zastąpione przez słowa „rodzic” i „rodzic” przywódca prawicowej Ligi obiecywał, że doprowadzi do uchylenia tej zmiany.

„Rodzic 1 i rodzic 2? Nie, mama i tata” – podkreślał Salvini.

Dekret o powrocie do poprzedniej wersji dowodów podpisał w styczniu tego roku.

Decyzję tę skrytykował koalicjant Ligi, Ruch Pięciu Gwiazd, a także stowarzyszenie włoskich gmin. Przeciwny był też szef urzędu ds. ochrony danych osobowych, który argumentował, że w niektórych szczególnych przypadkach, na przykład adopcji, nowelizacja może okazać dyskryminująca.

Burmistrz Turynu Chiara Appendino z Ruchu Pięciu Gwiazd oświadczyła zaś protestując przeciwko powrotowi „matki” i „ojca” do dowodów osobistych niepełnoletnich: „My jesteśmy zdania, że krok naprzód, jaki wykonano jest słuszny, a stanowisko Salviniego jest krokiem wstecz. Idziemy naprzód naszą drogą i nie cofniemy się”.

Satysfakcję z przywrócenia poprzedniej wersji wyraził minister ds. rodziny i osób niepełnosprawnych Lorenzo Fontana z Ligi.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!