Wiadomości

We Lwowie rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Polacy uczcili paradą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja ulicami Lwowa przeszła w czwartek parada, w której uczestniczyli polscy mieszkańcy tego miasta, przedstawiciele ukraińskich władz obwodowych i miejskich oraz polscy dyplomaci.

– Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Adama Mickiewicza, gdzie ich uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty oraz odśpiewali hymny Ukrainy i Polski – powiedział Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, które zorganizowało obchody we współpracy z konsulatem RP.

Następnie pod polskimi i ukraińskimi flagami uczestnicy podeszli do pomnika ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki. Tutaj również odśpiewano dwa hymny i złożono wieńce. Oprawę muzyczną zapewniła lwowska orkiestra miejska, która wykonała m.in. Marsz Pierwszej Brygady.

Kolejnym punktem była msza święta w Katedrze Lwowskiej. Odprawił ją arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. W uroczystościach uczestniczył m.in. konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, pracownicy jego placówki, uczniowie polskich szkół we Lwowie oraz liczni turyści z Polski. Była także delegacja polskich wojskowych, którzy szkolą armię ukraińską na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim.

– Święto Konstytucji 3 maja obchodzimy uroczyście we Lwowie co roku. Zawsze oficjalnie zawiadamiamy o nich władze, które są zawsze bardzo przychylnie do nas ustosunkowane, więc żadnych problemów nie było – powiedział Legowicz.

Ze Lwowa uczestnicy uroczystości udali się do Czarnego Lasu w pobliżu Stanisławowa, aby złożyć tam hołd polskiej inteligencji, wymordowanej przez Gestapo w 1941 roku. Ostatnim punktem uroczystości będzie akademia z okazji Dnia Konstytucji w Iwano-Frankiwsku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!