Europa Islam Wiadomości

We Francji służby zatrzymały pięć kobiet, które przygotowywały zamach planowany na Wielkanoc

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal nczas.com DGSI zatrzymało w Béziers 5 kobiet. Decyzję o ich aresztowaniu wydała Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna. Zatrzymania miały miejsce w nocy z soboty na niedzielę 4 kwietnia w dzielnicy La Devèze. Devèze to tzw. „trudna dzielnica”, a jej mieszkańcy – w dużej mierze – to rodziny imigrantów.

Direction Générale de la Sécurité Intérieure (GDIS) podjęła działania po uzyskaniu informacji, że owe pięć kobiet jest gotowych do działania. Nie można więc wykluczyć, że zatrzymania mają związek z obchodami Wielkanocy. W święta policja zaostrzyła środki bezpieczeństwa pod kościołami i bożnicami.

Krajowa Prokuratura ds. Zwalczania Terroryzmu wydała nakaz zatrzymania na podstawie śledztwa funkcjonariuszy Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według tygodnika „Le Point” aresztowania przyspieszono na wieść o planowanej akcji terrorystek w Montpellier. Dokładnych planów ataku jednak nie podano, chociaż media piszą, że chodziło o „miejsce kultu religijnego”, a akcja była planowana na Wielkanoc.

Wiadomo, że przechwycono surowce, które móogły być użyte do zrobienia materiałów wybuchowych. Żadna z pięciu zatrzymanych kobiet nie miała swojej kartoteki policyjnej. Zwrócono na nie uwagę ze względu na ich radykalizację. Kobiety ściągały m.in. filmy wideo Państwa Islamskiego.

Zaangażowanie kobiet w terroryzm nie jest niczym nowym. Znany był proces kobiet, które chciały wysadzić samochód z materiałami wybuchowymi pod katedrą Notre Dame w Paryżu. Służby twierdzą, że zaangażowanie młodych kobiet w terroryzm w ostatnich latach rośnie.

Zablokowanie podróży kandydatów do dżihadu na pogranicze iracko-syryjskie i rozkład emiratu Państwa Islamskiego skłania dżihadystów do skoncentrowania sił w krajach zamieszkania. Takie rozkazy płyną też do zwolenników Państwa Islamskiego w mediach społecznościowych.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!