Wiadomości

We Francji rośnie liczba profanacji katolickich miejsc kultu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We Francji rośnie liczba profanacji katolickich miejsc kultu – informuje portal Vatican News. W samej diecezji Poitiers na zachodzie kraju doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

– Czegoś takiego jeszcze w tym kraju nie było. Zdarza się to coraz częściej. Profanacja Najświętszego Sakramentu zadaje realny ból kapłanom i wiernym – mówi abp Pascal Wintzer z diecezji Poitiers.

Podkreśla, że nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za te profanacje. Nie są też znane motywy sprawców. Arcybiskup nie wyklucza, że może w nich chodzić o wymazanie chrześcijańskiej obecności. – Nie chciałbym, by na skutek tych włamań zamknięto kościoły, bo doprowadziłoby to do wymazania chrześcijańskiej obecności – powiedział.

Duchowny tłumaczy, że cyboria, w których przetrzymywane są konsekrowane hostie nie mają żadnej wartości. – Agresorzy ugodzili jednak w to, co w każdym kościele jest najcenniejsze – powiedział abp Pascal Wintzer.

– Bardzo mi zatem zależy, by kościoły pozostały otwarte. Trzeba zabezpieczyć niektóre przedmioty i to należy do obowiązku właściciela, czyli gminy. Można też zastanowić się nad usunięciem Najświętszego Sakramentu, jeśli kościół nie jest regularnie używany. Wolę takie rozwiązanie, niż całkowite zamknięcie kościoła – stwierdził arcybiskup.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!