Wiadomości

We Francji narodowcy wyprzedzają partię Marcona w sondażach do PE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po raz pierwszy Zjednoczenie Narodowe uzyskało w sondażach przed wyborami do Parlamentu Europejskiego poparcie wyższe niż rządząca partia prezydencka Emmanuela Macrona. Na ugrupowanie Marine Le Pen chce głosować 21 proc. ankietowanych. Łącznie eurosceptyków popiera niemal co trzeci potencjalny wyborca.

Jeszcze w sierpniu partia Naprzód! prezydenta Emmanuela Macrona wyprzedzała Zjednoczenie Narodowe czterema procentami poparcia: 21 do 17. W sondażu przeprowadzonym w ostatnich dniach października partia Marine Le Pen uzyskała 21 proc., zaś ugrupowanie Emmanuela Macrona jedynie 19 proc.

Sprzeciwiające się masowej imigracji i postulatom lewicy obyczajowej takim jak tzw. małżeństwa jednopłciowe Zjednoczenie Narodowe to nie jedyna eurosceptyczna partia uwzględniana w sondażach.

7 proc. ankietowanych popiera gaullistowską partię Powstań Francjo, zaś 1 proc. inne ugrupowania postulujące tzw. Frexit czyli wyjście Francji z UE. Łącznie daje to eurosceptykom blisko 30 proc. poparcia. W sierpniu poparcie to było na poziomie 25 proc.

Centroprawicowi Republikanie pod przewodnictwem Laurenta Wauquieza stracili od sierpnia 2 proc. i mogą liczyć na 13 proc. głosów, a poparcie dla skrajnie lewicowego ugrupowania Francja Nieujarzmiona Jean-Luca Melenchona spadło z 14 do 11 proc.

W maju 2018 r. partia rządząca miała w sondażach 27 proc. poparcia, a więc niemal tyle, ile otrzymała w I turze wyborów parlamentarnych w 2016 r.: 28,2 proc. W drugiej turze odsetek głosujących wzrósł do 43 proc., jednak frekwencja w powtórnym głosowaniu była niższa.

Biorąc pod uwagę ogół uprawnionych do głosowania partia rządząca (posiadająca samodzielną większość 308 z 577 posłów) uzyskała w pierwszej turze 13,5 proc., zaś w drugiej 16,5 proc. poparcia wśród Francuzów. Front Narodowy, na który głosowało dwa razy mniej wyborców w pierwszej i pięć razy mniej w drugiej turze, otrzymał osiem mandatów, czyli 38 razy mniej od partii Macrona.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!