Felietony

Wąż morski oddycha głową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzięki rozgałęzionej sieci drobnych naczyń krwionośnych w obrębie głowy tropikalny wąż morski Hydrophis cyanocinctus może pobierać z wody tlen – informuje pismo „Royal Society Open Science”.

Węże morskie muszą regularnie wynurzać się, aby oddychać, ale należą do najlepiej przystosowanych organizmów wodnych ze wszystkich oddychających powietrzem kręgowców.

Wręgowiec pospolity (Hydrophis cyanocinctus) to bardzo jadowity wąż morski żyjący w tropikalnych wodach Azji Południowo-Wschodniej, na rafach koralowych i w ciepłych wodach przybrzeżnych.

Jak wykazali korzystający z mikrotomografii, badań histologicznych i modelowana komputerowego naukowcy z Flinders University, skomplikowana sieć naczyń krwionośnych znajdująca się tuż pod skórą pyska i w górnej części głowy wręgowca pospolitego pozwala mu pobierać z wody dodatkową ilość tlenu dostarczaną do mózgu podczas nurkowania i pływania pod wodą.

Jak zaznacza dr Alessandro Palci z Uniwersytetu Flindersa, pomimo zupełnie odmiennej budowy sieć naczyń na głowie węża morskiego spełnia funkcję zbliżoną do skrzeli ryb i płazów. Dzięki dodatkowej porcji tlenu węże prawdopodobnie mogą pozostawać w zanurzeniu przez dłuższy czas.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Paweł Wernicki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!