Europa Wiadomości

Watykan nie będzie się sprzeciwiał ekshumacji gen. Franko

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy wyczytać na portalu pch24.pl hiszpańska wicepremier Carmen Calvo otrzymała od „szefa watykańskiej dyplomacji” kardynała Pietro Parolina zapewnienie, że Stolica Apostolska nie będzie sprzeciwiać się ekshumacji i przeniesieniu ciała gen. Francisco Franco z Valle de los Caídos – wynika ze stanowiska rzecznik rządu.

Wicepremier Calvo zapewniła watykańskiego sekretarza stanu, że ekshumacji Franco towarzyszyć będzie dialog. Zarówno polityk hiszpańskiej lewicowej PSOE jak i kard. Parolin stwierdzili, że zarówno madrycki rząd jak i Stolica Apostolska nie mają kompetencji, by zakazać rodzinie Franco pochówku ich krewnego w katedrze Almudena. Tam bliscy byłego dyktatora mają grobowiec.

Socjalistyczny rząd Hiszpanii chce do 24 grudnia przenieść ciało Franco poza mauzoleum ofiar hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych. Usunięcie szczątków dowódcy z Valle de los Caídos to jeden z priorytetów lewicy rządzącej krajem borykającym się z olbrzymim bezrobociem, dotykającym szczególnie ludzi młodych.

Działania zmierzające w tym celu rozpoczęły się od sierpniowego dekretu socjalistycznego premiera Pedra Sáncheza. Na usunięcie z Doliny Poległych generała Franco długo nie godziła się rodzina. Zmieniła jednak zdanie żądając przy tym spełnienia kilku warunków, takich jak specjalny protokół przy ponownym pochówku nieżyjącej już głowy państwa (odegranie hymnu, salwy).

W Valle de los Caídos spoczywa blisko 34 tys. ofiar wojny domowej. Mauzoleum powstało w czasach rządów gen. Franco, a Dolinie Poległych pochowano zarówno jego stronników, jak i przeciwników.

Co o tym sądzicei?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!