Europa Gospodarka Wiadomości

Hiszpania likwiduje swoje górnictwo. Szacuje się, że pracę straci około tysiąc osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak zawiadamia portal wnp.pl oorozumienie, które jest podstawią do zamknięcia kopalń, zakłada także 250 milionów euro inwestycji rządowych w regionach kopalnianych. Inwestycje będą rozłożone na nadchodzące dziesięć lat.
Jak informował brytyjski Guardian 29 października, decyzja premiera Pedro Sáncheza nie jest zaskoczeniem. Jego gabinet jest lewicowy, co uzasadnia szybkie zamknięcie wydobycia. Jak podkreśla zagraniczna prasa, obok kopalń, madrycki rząd wycofał się z “podatku słonecznego”. Miał on objąć budowane w Hiszpanii elektrownie słoneczne i był inicjatywą poprzednich władz kraju. Obie te decyzje pokazują proekologiczny kierunek nowego premiera.
“Obok tych decyzji władze Hiszpanii właśnie ogłosiły powrót kraju do narodowego programu klimatycznego” – pisz Guardian.

Związki zawodowe w Hiszpanii uznały porozumienie o zamknięciu kopalń za “modelowe rozwiązanie”. Łączy ono wcześniejsze emerytury dla górników mających powyżej 48 lat z programem rewitalizacji terenów pogórniczych. To właśnie na te zmiany będą przeznaczane inwestycje.

Szacuje się, że pracę straci około tysiąc górników i osób związanych z wydobyciem.

Jak informują źródła zagraniczne, wydobycie we wszystkich zamykanych dziesięciu kopalniach jest nieopłacalne. Tę diagnozę podzieliły także instytucje europejskie. Komisja Europejska pozwoliła Hiszpanii dotować wspomniane placówki przez ostatnie lata. Pomoc rządowa dla zamykanych kopalń wynosiła w sumie 2 miliardy 100 milionów euro.

Hiszpański sektor węgla zatrudniał w latach 60. XX wieku około 100 tysięcy osób. Od tego czasu jednak zmienił się bardzo miks energetyczny Hiszpanii. Obecnie sektor węgla odpowiada zaledwie za 2,3 proc. produkcji energii w Hiszpanii.

Co myślicie o tej decyzji hiszpańskiego rządu?
Źródło: wnp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!