Wiadomości

Waszyngton proponuje Warszawie umowę zakładającą stałą obecność wojsk USA w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Waszyngton proponuje Warszawie umowę zakładającą stałą obecność części wojsk USA – podaje „Rzeczpospolita”. Oferta została przedstawiona w Warszawie przez zastępcę sekretarza obrony USA Johna Rooda podczas spotkania z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Pozostaje poufna.

Jak podaje dziennik, tego samego dnia podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów wiceszefowa Departamentu Obrony Kathryn Wheelbager powiedziała: „Przedstawiliśmy (Polsce), jak sądzimy, bardzo poważną, solidną ofertę i w tym tygodniu będziemy wspólnie pracować nad jej uszczegółowieniem”.

Zdaniem finansowanego przez rząd Głosu Ameryki „idea Fortu Trump jest o krok bliżej urzeczywistnienia”. Amerykanie planują zwiększyć kontyngent nad Wisłą przynajmniej o 1 tys. żołnierzy, ale być może znacznie więcej. Teraz średnio liczy on 4,5 tys. wojskowych.

Gazeta ocenia, że jeszcze ważniejszy byłby zupełnie nowy charakter misji Pentagonu w naszym kraju. Część jednostek stacjonowałaby na stałe, a nie w ramach ciągłej rotacji, jak to jest obecnie.

Chodzi przede wszystkim o sztaby dowodzenia, zwiad, zabezpieczenie sprzętu i amunicji, ale także np. jednostki lotnictwa. Jednocześnie rotacyjna obecność innych wojsk, jak brygady piechoty ćwiczącej w Żaganiu, byłaby planowana na wiele lat do przodu, a nie z roku na rok.

– Baza o bardziej stałym charakterze jest potrzebna z uwagi na charakter stosunków, jakie zbudowaliśmy (z Polską), i misji, jaką mają (amerykańscy żołnierze nad Wisłą) – powiedział podczas wspomnianego przesłuchania w Izbie Reprezentantów głównodowodzący siłami USA w Europie gen. Curtis M. Scaparrotti.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!