Wiadomości

Warto obserwować to, co się dzieje w Iranie – dziś kolejny ogólnokrajowy protest emerytów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Warto obserwować to, co się dzieje w Iranie. O tym zresztą piszę w najnowszym numerze magazynu Magna Polonia, który jutro idzie do druku.

Syria i Irak to kraje, w których od lat toczą się wojny, w których to istotną rolę odgrywa Turcja, której wojska biorą aktywny udział w walkach, ale także wspierani przez Ankarę miejscowi Turkmeni. Ale warto zajrzeć też do pobliskiego Iranu, gdzie na problemy ekonomiczne, będące w sporej części efektem amerykańskich sankcji, nakładają się konflikty etniczne i religijne. Dodajmy, że Turkmenów (Turków) jest tam znacząco więcej niż w Syrii i Iraku.

Ostatnie dni lutego przyniosły rebelię w Beludżystanie oraz falę strajków i manifestacji spowodowanych pogarszającymi się warunkami życia, a ponadto liczne akcje protestacyjne Turków i Kurdów, domagających się dostępu do nauki w ich języku. Sytuacja w Iranie staje się coraz bardziej wybuchowa…

Dziś w kilkudziesięciu miastach Iranu odbywają się (kolejne zresztą) demonstracje emerytów, którzy domagają się rewaloryzacji świadczeń oraz ich regularnego wypłacania:

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!