Europa Polska Wiadomości

Warszawski Sąd wydał zgodę na przetransportowanie Polaka w śpiączce z Wielkiej Brytanii do ojczyzny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl Sąd Okręgowy w Warszawie podzielił wniosek prokuratury, która wnioskowała o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka w śpiączce przebywającego na terenie Wielkiej Brytanii. Celem tych działań jest zapewnienie mężczyźnie ochrony jego prawy, a nade wszystko życia.

Polak przebywający w brytyjskim szpitalu jest w śpiączce farmakologicznej. Prokuratura Okręgowa w Warszawie tłumacząc swój wniosek do sądu wyjaśniła, że celem jej działań jest „zapewnienie mężczyźnie realnej możliwości ochrony należnych mu praw człowieka i obywatela, w szczególności prawa do ochrony życia i zdrowia”.

Sąd podzielając wniosek zdecydował o „zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski”.

Zdaniem prokuratury stan zdrowia R.S. oraz jego sytuacja rodzinna przemawia za złożeniem wniosku o „ubezwłasnowolnienie całkowite”. To rozwiązanie przewidziane dla osób, które nie mogą samodzielnie pokierować sprawami życia codziennego. W przypadku polskiego pacjenta takie rozwiązanie ma umożliwić ratowanie jego życia i realizację jego podstawowych praw.

Przypomnijmy, że trwa walka o życie Polaka, którego brytyjski sąd skazał na śmierć głodową w szpitalu, nie godząc się na transport pacjenta do Polski. Argumentem było… ryzyko śmierci w czasie transportu, co – jak uznano – byłoby bardziej uwłaczające godności niż odłączenie aparatury.

Bądźmy dobrej myśli.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!