Wiadomości

Warszawski sąd wydał orzeczenie w sprawie wypowiedzi Guya Verhofstadta o „Marszu 60 tys. faszystów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził oczywistą przewlekłość w postępowaniu karnym prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Warszawie przeciwko Guyowi Verhofstadtowi. Chodzi o określenie uczestników Marszu Niepodległości mianem „60 tys. faszystów”. Akt oskarżenia wniósł Bawer Aondo-Akaa, ciemnoskóry, niepełnosprawny naukowiec, który brał udział w marszu.

– Sąd Okręgowy w Warszawie nie miał wątpliwości, że do przewlekłości w tym postępowaniu doszło i przyznał dr Bawerowi Aondo-Akaa kwotę 2 tys. zł odszkodowania za tę przewlekłość – wyjaśnił w rozmowie z portalem tvp.info mec. Bartosz Lewandowski z Instytutu Ordo Iuris, który reprezentuje naukowca przed sądem.

Jak wyjaśnia prawnik, proces przeciw Verhofstadtowi powinien toczyć się dalej. – Stwierdzenie przewlekłości to stwierdzenie uchybienia sądu w zakresie procedowania nad sprawą. Liczymy na to, że orzeczenie zmusi Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście, by w najbliższym czasie zwrócił się do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu deputowanemu.

Krótko po Marszu Niepodległości w 2017 r. Guy Verhofstadt przemawiając na forum Parlamentu Europejskiego określił uczestników patriotycznej demonstracji mianem „60 tys. faszystów, nazistów i białych suprematystów”.

– Dr Bawer Aondo-Akaa odczuł jako zniewagę i zniesławienie, i złożył prywatny akt oskarżenia zgodnie z właściwością sądu polskiego – tłumaczy rozmówca TVP Info.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!