Polska Wiadomości

Warszawski ratusz grozi, że tegoroczny Marsz Niepodległości zostanie potraktowany jako wykroczenie drogowe…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Aby zorganizować przejazd ulicami Warszawy, organizatorzy Marszu Niepodległości powinni uzyskać odpowiednie zezwolenie w ratuszu; jeśli tego nie zrobią, a jest prawdopodobne, że nie zdążą, przejazd będzie stanowił wykroczenie drogowe” – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Wniedzielę wieczorem organizatorzy Marszu Niepodległości poinformowali, że w tym roku wydarzenie będzie miało zmotoryzowaną formę, motywując to panującą pandemią. „11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami. Widzimy się jak co roku o godz. 14:00. Zachęcamy do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi” – napisano w oświadczeniu. W poniedziałek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka oświadczyła, że przejazd tego typu będzie stanowił wykroczenie drogowe – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

W tym roku #MarszNiepodległości będzie zmotoryzowany. Zapraszamy wszystkich patriotów na godz. 14:00 na rondo R. Dmowskiego” – napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. 

Rzeczniczka stołecznego ratusza oświadczyła, że zgodnie z przepisami przejazdu samochodowego nie sposób uznać za zgromadzenie.

„Natomiast w sytuacji, w której będzie zorganizowany przejazd samochodowy zajmujący jakiś teren, to zgodnie z przepisami organizator powinien mieć decyzję Biura Polityki Mobilności i Transportu – czyli organu, który zarządza ruchem w Warszawie – na wykorzystanie drogi w sposób szczególny. Procedura uzyskania zezwolenia na wykorzystanie drogi w sposób szczególny zajmuje do 30 dni – w tym momencie, nawet gdyby organizator złożył taki wniosek, to jest mało prawdopodobne, że do środy wyrobi się ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami” – powiedziała Gałecka.

Policja poinformowała, że zamierza zabezpieczać przejazd. We wtorek ma zostać podana jego trasa. Uczestnicy zbiorą się w środę o 14 na Rondzie Dmowskiego w Warszawie.

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powołując się na negatywną opinię Sanepidu nie zgodził się na organizację tegorocznego Marszu Niepodległości. Organizatorzy wytknęli mu hipokryzję i zapowiedzieli marsz spontaniczny.

Zawsze coś wymyślą…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!