Wiadomości

Warszawa odpowiada na działania Brukseli przeciwko Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już pisaliśmy, Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE. Bruksela domaga się stwierdzenia, że prawo unijne winno mieć status nadrzędnego w stosunku do Konstytucji RP, a więc uznania, iż Polska nie jest suwerennym krajem, a jedynie jednostką administracyjną w ramach UE. – Polska zna argumenty KE i nie podziela ich – stwierdził minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując pozew wobec Warszawy ze strony Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska kieruje do TSUE skargę przeciwko Polsce w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego i jego orzecznictwa. Chodzi o to, że TK uznał postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP i zakwestionował zasadę pierwszeństwa prawa UE nad krajowym.

Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE

W Dzienniku Gazecie Prawnej czytamy:

Chodzi o zgodność z prawem unijnym dwóch wyroków TK. Pierwszy jest z 14 lipca 2021 roku. Stwierdzono w nim, że Polska nie jest zobowiązana wykonywać środków tymczasowych (płacić kar) Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), jeżeli dotyczą one kształtu i funkcjonowania sądownictwa. Drugi wyrok jest z 7 października 2021 r. Chodziło o zbadanie tego, jak bardzo wiążą nas unijne traktaty. Trybunał potwierdził w tym wyroku obowiązującą w Polsce i w Unii Europejskiej hierarchię źródeł prawa. “Unijne traktaty – jako akty prawa międzynarodowego – mają pierwszeństwo przed prawem krajowym rangi ustawowej, nie mogą jednak wyprzedzać konstytucji” – tłumaczył wówczas rząd.

– Polska zna argumenty Komisji Europejskiej i nie podziela ich, konsekwentnie wskazując, że orzecznictwo konstytucyjne pozostaje wyłączną domeną państw członkowskich, podobnie jak w swych orzeczeniach wskazywały trybunały Niemiec czy Hiszpanii – skomentował informacje o skardze Brukseli minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, dodając że “decyzja KE nie stanowi zaskoczenia i powoli na przedstawienie naszych argumentów w toku dalszego postępowania przed TSUE”.

/DGP, dorzeczy.pl, rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!