Wiadomości

Warchoł krytykuje inicjatywę prezydenta: “Niczego nie rozwiązuje”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł skomentował na konferencji prasowej propozycję prezydenta dotyczącą rozwiązania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – informuje portal dorzeczy.pl.

Polityk Solidarnej Polski poinformował, że szanuje inicjatywę prezydenta, ponieważ to przepisy zaproponowane przez Andrzeja Dudę, a nie resort sprawiedliwości, są obecnie atakowane przez Komisję Europejską i TSUE. Jednak zdaniem wiceszefa resortu sprawiedliwości prezydenckie propozycje dotyczące Sądu Najwyższego niczego nie rozwiązują i mogą przyczynić się do pogłębienia chaosu i anarchii.

Warchoł zaznaczył, projekt prezydenta prawdopodobnie nie zaspokoi oczekiwań Unii Europejskiej, ponieważ “nie dotyczy pozostałych Izb Sądu Najwyższego”. – Przypomnę, że dzisiaj został wydany wyrok przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który kwestionuje status sędziego Izby Cywilnej. Ten dzisiejszy wyrok zakłada, że sędziowie pozostałych izb Sądu Najwyższego, nie są sędziami i tych dwóch kwestii nie dotyczy projekt pana prezydenta – stwierdził zastępca Zbigniewa Ziobry.

Marcin Warchoł dodał, że “byłoby rzeczą bardzo niedobrą”, gdyby inicjatywa Andrzeja Dudy była rozumiana jako “polityka białej flagi”. Jednak jego zdaniem propozycje prezydenta “niczego nie rozwiązują”.

– Projekt ten nie zaspokaja żądań UE. Po pierwsze, dlatego, że nie dotyczy on KRS, a to status sędziów KRS jest dziś kwestionowany przez UE, przez TSUE, przez Komisje Europejską. Jako, że w ich wyborze biorą udział demokratycznie wybrani posłowie i to się UE nie podoba, kwestionuje to i podważa – podkreślił polityk.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!