Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent – dziś wchodzi w życie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od poniedziałku 1 marca emerytury i renty w wyniku waloryzacji wzrastają o 4,24 procent. Wiadomo, ile wynoszą minimalne emerytury i o ile wzrosną świadczenia.

Zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji ogłoszonym przez GUS od 1 marca najniższa emerytura i renta wzrosną o 50,88 zł, więc wyniosą 1250,88 zł. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wyniesie 938,16 zł (obecnie 900 zł), renta rodzinna – 1250,88 zł, a świadczenie przedemerytalne – 1262,34 zł.

Przy waloryzacji została podniesiona też kwota dochodowa przy świadczeniu tzw. 500 Plus dla osób niesamodzielnych . Jest to świadczenie dla osób niepełnosprawnych, które mają orzeczenie o braku samodzielności. Według szacunków resortu podniesienie progu zwiększy liczbę beneficjentów świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych o około 5 tysięcy osób.

Po raz trzeci seniorzy otrzymają też trzynastą emeryturę, a w czwartym kwartale tego roku wypłacona zostanie emerytura czternasta.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!