Felietony

Walki o As-Suhnę /film i mapa/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, przedwczoraj syryjskie wojska rządowe zakończyły zwycięsko walki o miasto As-Suhna, główny węzeł oporu oddziałów ISIS na drodze na Dajr az-Zaur, gdzie od lat broni się w okrążeniu miejscowy garnizon wojsk wiernych Asadowi.

Zdobycie As-Suhny nie tylko otwiera przed wojskami rządowymi możliwość rozwinięcia natarcia w kierunku na Dajr az-Zaur, ale także stwarza perspektywę okrążenia zgrupowania ISIS walczącego w rejonie na wschód od Homs i Hamy i trwałego odcięcia ich od sił głównych ISIS.

11 sierpnia oddziałom syryjskiego specnazu, bojownikom „Hezbollahu” oraz batalionu „Fatimijun” udało się wyprzeć oddziały Państwa Islamskiego (ISIS) z ich pozycji na wschód od As-Suhny. Straciły one przy tym kilka pojazdów bojowych, w tym BMP, a nadto zmuszone one były wycofać swoją artylerię. Równocześnie w mieście zostały odkryte i zablokowane dwa tunele prowadzące spoza miasta do jego centrum. Od tego momentu zaczęło się dławienie oporu pozostających w mieście oddziałów ISIS.

12 sierpnia, około godz. 11.00 czasu miejscowego bój o miasto był zakończony, o czym oficjalnie poinformowano w komunikacie Ministerstwa Obrony Syrii, a następnie potwierdzone przez Ministerstwo Obrony Rosji.

Niemal równocześnie z zakończeniem walk o As-Suhnę, w nocy na 12 sierpnia specnaz syryjskiej armii wysadził desant ze śmigłowców na granicy prowincji Rakka i Homs, w rejonie wsi Bir Ruhum i Al-Kadir. Wkrótce zdobyte zostały wsię Bir Ruhum, Hribet al-Makman i al-Kadir. Syryjskie wojska rządowe przejęły w ten sposób kontrolę nad terytorium szerokości ok. 20 km i głębokości do 5 km.

Sytuacja na pograniczu prowincji Rakka i Homs wygląda obecnie tak, jak na złączonej mapie (kolorem czerwonym zaznaczono terytorium znajdujące się pod kontrolą syryjskich wojsk rządowych, żółtym – Kurdów, brązowym – ISIS):

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!