Wiadomości

Walka Polski o reparacje wojenne nabiera rozgłosu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Walka Polski o reparacje wojenne nabiera rozgłosu. Niemal wszystkie światowe media opisują straty, jakie poniósł nasz kraj podczas II wojny światowej i podkreślają wagę polskich roszczeń. Ma to związek z wywiadem udzielonym Agencji Reuters przez Arkadiusza Mularczyka, przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych.

Obraz Polski w czasie II wojny światowej to nie tylko przelana krew milionów Polaków, ale również niezwykle brutalne zniszczenia i grabież dokonana przez Niemców – przypomina poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

– Z Polski wywieziono setki tysięcy dzieł sztuki, dóbr kultury. Każdy obywatel został ograbiony. Miasta zostały zdewastowane, zniszczone. Wiele polskich miast zostało zrujnowanych i zniszczonych w stopniu niemalże stuprocentowym, np. Warszawa – stolica Polski – w 90-procentach – zaznacza przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych.

Przez lata – jak wskazuje parlamentarzysta – niemiecka dyplomacja skutecznie unikała rozmów na temat reparacji wojennych należnych Polsce.

– Niestety, przez te lata od zakończenia wojny udawało im się to, że unikali takiej rozmowy i dzisiaj stosują dla nich bardzo wygodną pozycję – twierdzą, że się czują moralnie odpowiedzialni, ale prawnie nie da się już nic zrobić. Nie jest to prawdą – mówi przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych.

Wiele kontrowersji wywołuje także inna sprawa – dodaje poseł Arkadiusz Mularczyk.

– Mimo że Polska nie dostała żadnego odszkodowania, dzisiaj przyjeżdżają politycy amerykańscy i mówią, że to Polska powinna płacić odszkodowania. Z naszej perspektywy to jest sytuacja zupełnie absurdalna i kuriozalna, bo jak kraj, który był ofiarą II wojny światowej, który poniósł największe straty ze wszystkich krajów, ma dzisiaj płacić komuś odszkodowania? – pyta parlamentarzysta.

Sprawa polskich reparacji nabrała rozgłosu.

„Po wywiadzie dla Agencji Reuters niemal wszystkie światowe media opisują straty wojenne Polski oraz podkreślają sprawę polskich roszczeń wojennych” – napisał na Twitterze Arkadiusz Mularczyk.

Prace parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych trwają. Raport końcowy prawdopodobnie ujrzy światło dzienne 1 września, w 80. rocznicę inwazji Hitlera na Polskę. Kwota potencjalnych odszkodowań dla naszego kraju może wynieść nawet 850 mld dolarów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!