Wiadomości

Wałęsa, Frasyniuk, Balcerowicz, dziennikarze „Gazety Wyborczej” i inni piszą list w obronie Kramka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kompromitacja z obroną Zbigniewa Stonogi nic ich nie nauczyła? Politycy, dziennikarze i ludzie nauki podpisali list otwarty w obronie Bartosza Kramka, działacza Fundacji Otwarty Dialog, który trafił do aresztu po zarzutach prokuratury o m.in. prawnie brudnych pieniędzy i przekręty finansowe.

W obronę Bartosza Kramka zaangażowali się m.in. Lech Wałęsa, prof. Leszek Balcerowicz, Władysław Frasyniuk, Michał Boni, Robert Biedroń, Agnieszka Holland, Marta Lempart oraz Jarosław Kurski oraz Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej”.

– Uważamy, że sprawa przeciwko p. Kramkowi i ODF jest przykładem wysiłków rządu zmierzających do uciszenia swoich krytyków i wywołania efektu mrożącego w społeczeństwie obywatelskim. Należy zauważyć, że pod rządami obecnej władzy prokuratura została całkowicie upolityczniona i podporządkowana partii rządzącej. Stosując taktykę znaną z takich państw jak Rosja, Białoruś czy Turcja, prokuratura oskarża Kramka o „ukrywanie funduszy w rajach podatkowych”, „pranie brudnych pieniędzy” i „powiązania z szemranymi interesami”, sugerując nielegalne źródło pochodzenia środków ODF, które następnie miały finansować działania fundacji „wbrew interesowi państwa” – czytamy w liście, który ma wesprzeć podejrzanego o poważne przestępstwa biznesmena.

O jakim „uciszaniu” Bartosza Kramka piszą sygnatariusze listu? Kramek w ostatnim czasie pojawiał się w Polsce głównie w sądach, gdzie próbuje się uciszyć niezależnych dziennikarzy, m.in. tygodnika Sieci i portalu wPolityce.pl, którzy opisywali nieprawidłowości i możliwe przekręty w FOD i nie tylko.

– Wzywamy Państwa do natychmiastowego uwolnienia p. Kramka i zaprzestania prześladowań politycznych Fundacji Otwarty Dialog. Nie ma podstaw do obaw, że w razie konieczności p. Kramek nie stawi się w sądzie, co czyni jego zatrzymanie bezpodstawnym, a tym samym bezprawnym. Prokuratura odseparowała również p. Kramka od jego żony, która mieszka w Belgii i nie może się z nim widzieć z powodu zakazu wjazdu, który utrzymujecie Państwo mimo trzech wyżej wymienionych wyroków sądowych zobowiązujących do jego zniesieni – czytamy w liście.

Więcej:
https://wpolityce.pl/polityka/558589-walesa-frasyniuk-i-balcerowicz-pisza-list-w-obronie-kramka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!